جغرافیا علمی برای بهتر زیستن
آموزش و مشاوره سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) 
نويسندگان

ماهواره های جاسوسی

 

ممکن است تاکنون زیاد واژه ماهواره های جاسوسی را شنیده باشید اما واقعا این ماهواره ها تا چه اندازه واقعیت داشته و چه توانایی های را دارند؟ در این مقاله تا حدودی با پاسخ این سئوالات آشنا خواهیم شد.

ماهواره های جاسوسی قادرند اطلاعات کشورهای مختلف جهان را بدون اطلاع آنها جمع آوری کرده و در اختیار سازمانهای جاسوسی خود قرار دهند. این ماهواره ها قادرند از اجسام روی زمین تصاویر رنگی  با کیفیت بالا تهیه نموده و آنها را تحت کنترل خود قرار دهند . این ماهواره ها میتوانند حرکت یک نفر را بر روی زمین مشاهده کرده و مختصات مکانی او را تعیین کنند. این ماهواره ها حتی قادرند در خلال شب و یا هوای ابری بوسیله تجهیزات پیشرفته خود اقدام به عکسبردای کنند.

عموما ماهواره های جاسوسی بمنظوری جمع آوری اطلاعات نظامی دیگر کشورها و شناسایی استعدادهای نظامی آنها بکار برده میشود. این ماهواره ها همچنین اقدام به جمع آوری رادیویی دیگر کشورهانموده و مکالمات رادیوی آنها را مورد استراق سمع قرار می دهند . این اطلاعات ممکن است مربوط به مکالمات تلفنی ، ارتباطات فکس ، تلفنهای موبایل ، حتی ارتباطات اینترنتی کشورهای دیگر باشد.

این ماهواره ها می توانند در تمامی مدارهای زمین قرار بگیرند . اما عمده ترین فعالیت آنها در مدار پایین زمین است تا بتوانند  تمام نقاط زمین را تحت پوشش خود قرار دهند.

از این ماهواره ها همچنین میتوان بعنوان پایگاه های نظامی فضایی استفاده نمود و حتی کلاهک های هسته را در آنها مستقر نمود.

ماهواره های نظامی را می توان به چهار شکل کلی تقسیم بندی کرد.

 

 1. ماهواره های عکسبردای اپتیکال

این ماهواره ها مجهز به دوربینهای عکسبرداری با لنزهای بسیار پرقدرت هستند و میتوانند تصاویر دیجیتالی دقیقی از اجسام روی زمین تهیه کنند. تصاویر تهیه شده توسط این ماهواره ها اپتیکال بوده و تنها از مناطقی تهیه میشود که در پوشش نور خورشید قرار داشته باشند . این ماهواره میتوانند تصاویر سه بعدی از اجسام روی زمین تهیه نموده و قادرند ارتفاع اجسام را نیز تخمین زده و اطلاعات وسیعی از این طریق جمع آوری کنند.سالیان مدیدی ماهواره های عکسبرداری بصورت فوق سری محسوب می شدند، اما امروزه این ماهواره ها خدمات خود را بفروش می رسانند و هر کس می تواند از آنها بهرمند گردد.

با این وجود ماهواره های عکسبرداری جاسوسی توانایی خود را افزایش داده و اکنون  قادرند اجسام کوچکی به اندازه یک پرتغال را مشاهده کنند. و قادر هستند از آنها فیلمبرداری کرده و بطور مستقیم به زمین مخابره کنند.از این ماهواره ها در فعالیتهای نظامی بسیار استفاده می گردد. و در حملات نظامی از این ماهواره ها برای هدایت موشکها نیز استفاده میگردد.

 

 1. ماهواره های عکسبرداری راداری

ماهواره های فوق دارای تکنولوژی پیشرفته تری بوده و از طریق امواج رادیویی و مادون قرمز اقدام به مشاده و تصویر برداری از مناطق مختلف زمین مکنند. با این تکنیک حتی میتوانند در خلا شب و یا از میان لایه های ابری اقدام به جمع آوری اطلاعات کنند. اینگونه ماهواره ها با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای بسیار کم و در یافت انعکاس این امواج اقدام به شناسایی،  جهت یابی ، تعیین سرعت ، مشخص نمودن جنس اجسام و... می کنند. ماهواره جاسوسی LACROSSE    از این نوع می باشد که در ادامه شرح آن خواهدآمد.

 

 3-  ماهواره های جمع آوری الکترونیک (Sigint )[1][1]

این ماهواره ها از سیستم های بسیار پیشرفته الکترونیکی بمنظور جمع آوری سیگنالهای رادیوی و استراق سمع آنها برخوردار هستند. این ماهواره ها هنگامی که در فراز منطقه ای قرار بگیرند اقدام به شناسایی و جمع آوری سیگنالهای رادیویی آن منطق میکنند. همچنین این ماهواره دارای دیکشنریهای کامپیوتری قدرتمندی هستند که به نسبت به علائم ، واژه ها ، کلمات خاصی حساس شده اند تا از میان اطلاعات پراکنده رایویی اطلاعات مورد نظر خود را شناسایی و جمع آوری کنند.

 

4- ماهواره های ارتباط نظامی

مآموریت این ماهواره فراهم ساختن فضای ارتباطی امن جهت ارتباطات نظامی در سراسر جهان می باشد . ارتباطات رادیویی این ماهواره بصورت دیجیتالی و در طیف گسترده رادیویی برقرارمی شود و از تکنیک های هوپینگ فرکانس و هوپینگ زمانی از با رمزهای بسیار پیشرفته استفاده میکند . امکان شنود و یا پارازیت این ارتباطات بهیچوجه امکان پذیر نبوده و ارتباطات امنی را برای نظامیان مهیا می کند.

ماهواره های جاسوسی از سال 1960 توسط ایالات متحده امریکا و اتحادیه جماهیر شوروی مورد استفاده قرار می گرفته اند. اولین سری ماهواره های جاسوسی امریکا ماهواره (Discover ) نامیده می شد. از آنجا که این ماهواره ها عمدتا در مدار قطبی زمین قرار می گیرند ، می توانند از تمام نقاط زمین اقدام به عکسبردار و جمع آوری اطلاعات نمایند.

سری بعدی ماهواره های جاسوسی امریکا با نام رمزی (KEYHOL ) یا KH  مورد استفاده قرار میگرفتند. این ماهواره  در مدار پایین زمین حدود 128 کیلومتری اقدام به عکسبرداری و جمع آوری اطلاعات می نمود.

ماهواره KH-9  سری دیگری از ماهواره های جاسوسی امریکا بود که دارای وزنی حدود 30000 پوند و با نام ستعار BIG BIRD شناخته می شد. این نام را بخاطر حجم بزرگی که این ماهواره داشت انتخاب کرده بودند.این ماهواره قادر به جمع آوری اطلاعات از میان لایه های قطور ابر و یا در تاریکی شب هستند.

ماهواره جاسوسی KH-11  با نام مستعار Kennan   در سال 1976 مآموریت خود را آغاز نمود . این ماهواره در مدار همزمان خورشیدی قرار گرفت .از دید هر ماهواره در مدار سنکرون زمین خورشیدی ،  خورشید همواره دارای زاویه ثابتی نسبت به اجسام روی زمین است . انتخاب این مدار به این منظور بوده که بتوان از طریق  تغییر سایه اجسام به  ارتفاع آنها پی برد.

این ماهواره همچنین ازدستگاهی با تکنولوژی جدیدی برای تهیه عکسهای با کیفیت استفاده میکرد بنا (CCD ).

 

Charge Coupled Devices

تکنولوژی CCD  در سال 1969 توسط Bell Labs  امریکایی اختراع گردید. این دستگاه سبک دارای سنسورهای بی نهایت حساس برای عکسبرداری از اجسام است . حساسیت این وسیله 15 برابر بیشتر از فیلم های عکاسی بوده و سطح CCD  از سلولهای مشبک مستطیل شکلی که دارای حساسیت نوری  میکروسکوپی است تشکیل شده اند. هنگامیکه تصویر یک جسم بر روی این صفحه قرار بگیرد سلولهای آن متناسب با میزان نور تولید جریان الکتریکی می نماید.

بوسیله این شبکه حساس تقریبا تمامی سلولهای نوری بشمارش در می آیند. بوسیله این تکنولوژی که بر روی لنزهای پرقدرت دوربینهای ماهواره های جاسوسی قرار میگیرند ، تصاویر بسیا ر واضح و با رزولیشن بالا می توان تهیه کرد.

 

ماهواره جاسوسی LACROSSE

این ماهواره در دسامبر 1988 توسط آژانس فضای امریکا NASA  طراحی و ساخته شد. مبلغی بالغ بر 500 میلیون دلار هزینه ساخت این ماهواره گردید. ویژگی ماهواره LACROSSE همانند دیگر ماهواره های جاسوسی در میزان حساست عکسبرداری آن می باشد.

این ماهواره طیفی از انرژی مایکرویو را بر طرف زمین گسیل داشته و سیگناهای ضعیف منعکس شده از سطح زمین را دریافت میکند. بر این اساس ماهواه قادر خواهد بود اجسام روی زمین را حتی در هنگام شب و یا از میان توده های ابری مشاهده کند.

این ماهواره برای تولید انرژی لازم خود از پنلهای خورشیدی بسیار بزرگی استفاده میکند که نسبت به سایر ماهواره ها بسیار قابل ملاحظه می باشد . همچنین این ماهواره از آنتنها ی مستطیل شکل بزرگی با ابعاد 16متر طول و 4 متر عرض برخوردار می باشد. این سطح مستطیل شکل خود از آنتنهای افقی وعمودی کوچکی تشکیل شده است که در دریافت سیگنالهای ضعیف زمینی بسیار مفید می باشند.

ماهواره LACROSSE همچنین از تکنولوژی ([2][2](SAR  برخوردار می باشد. این سیستم راداری ماهواره را قادر می سازد  تا از میان تاریکی ، توده های آبری و یا مه بتوان تصاویری تهیه کند . این تکنولوژی در ماهواره  Radarsat  نیز بکار گرفته شده است. با این وسیله میتوان اجسام با طول یک متر را مشاهده کرد که این میزان برای مشاهده ادوات نظامی ضروری است .

علارغم سایر روشهای عکسبرداری که تصاویر بصورت پیوسته و یکجا ثبت می گردند ، در این روش تصویر یصورت اجزاء کوچک لحظه ای تشکیل می گردد.

 


 

 

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 23:43 | آرشیو نظرات

ماهواره ای و الکترونیکی

 (1/2) > >>

hoaliba128110:
دز این بخش با ادوات نظامی و شبه نظامی الکترونیکی و ماهواره ای آشنا می شوید

hoaliba128110:
GPS یا (Golobal Positining System) یک سیستم ماهواره‌ای است که توسط وزارت دفاع امریکا ساخته شده است
 

 gps اطلاعات دقیقی از محل، و زمان را در سراسر دنیا در اختیار کاربرها قرار می‌دهد. سیستم GPS سیگنال‌هایی را ارسال می‌نماید که توسط گیرنده‌های GPS دریافت می‌شود و موقعیت مکانی،‌ سرعت و زمان را در هر جای کره زمین در هر موقع از روز یا شب و در هر شرایط آب و هوایی محاسبه می‌نماید. سیستم مکان‌یاب جهانی یا GPS یک منبع ملی و مورد استفاده بین‌المللی برای یافتن موقعیت محل،‌ مسیریابی و زمان سنجی می‌باشد. و از سه قسمت تشکیل یافته است.

فضا، کاربر، کنترل( Space , User , Control )

سیستم GPS شامل 3 بخش،‌ فضا، کنترل و کاربری می‌باشد. بخش فضایی شامل آرایش ماهواره‌ها در فضا با (Constellation) می‌باشد. اولین سری این ماهواره‌ها در سال 1978 در مدار قرار داده شد. و در سال 1986 توسعه و تکمیل آرایش ماهواره‌ای سیستم GPS به علت جلوگیری از خطرات ناشی از عدم مسیریابی انجام پذیرفت. در فوریه 1989 آرایش ماهواره‌ای سیستم GPS با 24 یا تعداد بیشتری ماهواره در مدار کامل و فعال گردید. سیستم کنترل توسط ارتش آمریکا انجام می‌گیرد که ردیابی و نگهداری آنها را در مدار کنترل می‌نماید.

بخش کاربرها، شامل کاربرهای نظامی و شخصی هر دو می‌باشد. کاربرهای نظامی از سیستم GPS به عنوان، مسیریابی،‌ شناسایی، و سیستم هدایت موشکی استفاده می‌نمایند و کاربرهای شخصی هم می‌توانند همانند نظامی‌ها و براساس نیاز از این سیستم استفاده کنند.

بخش فضایی( Space Segment )

ماهواره‌های GPS در حدود 900 kg وزن و 5 متر با نیل‌های خورشیدی طول دارند. عمر مفید این ماهواره‌ها برای5/7 سال طراحی شده است اما اغلب مدت زمان بیشتری در مدار مورد استفاده قرار می‌گیرند. پنل‌های خورشیدی نیروی اولیه را تهیه می‌نمایند و نیروی (تغذیه) ثانویه توسط باطری‌های Nicod تأمین می‌شود. در هر ماهواره چهار ساعت (Clock) اتمی فوق‌العاده دقیق نصب گردیده است. در سپتامبر 2001 تعداد ماهواره‌های مورد استفاده در مدار 27 عدد بوده است.

مدارات ماهواره‌ها( Satellite orbits )

شامل 6 مدار با فاصله 60 درجه و در هر مدار 4 ماهواره وجود دارد و این امکان را فراهم می‌سازد که با وجود اشکال و خرابی 2 ماهواره در هر مدار سیستم کار نرمال خود را انجام دهد. هر سطح مداری شیبی برابر با 55 درجه با سطح مدار استوایی دارد. ارتفاع زیاد مدار (km 20000) باعث ثابت ماندن ماهواره‌ها در مدارشان می‌شود. همچنین ارتفاع زیاد ماهواره باعث پوشش منطقه وسیعی در روی زمین می‌شود.

ماهواره‌های GPS هر نقطه در روی زمین را 2 بار در روز پوشش می‌دهند (از هر نقطه در روی زمین دوبار در روز می‌گذرند).

سیگنال‌های ماهواره( Satellite Signals )

هر ماهواره یک سیگنال مسیریابی که شامل عناصر مداری، وضعیت ساعت (Clock)‌، زمان سیستم و وضعیت پیام‌ها می‌باشد را ارسال می‌نماید. به علاوه یک تقویم نجومی (almanac) تهیه می‌شود که اطلاعات (تقریبی) را برای هر ماهواره فعال ارسال نماید. سیگنال‌های رادیویی با سرعت نور منتشر می‌شوند. سیصد هزار کیلومتر در ثانیه، مدت زمان 06/0 ثانیه طول می‌کشد که سیگنال ارسالی از ماهواره GPS به زمین برسد. این سیگنال‌ها با قدرت کم (حدود 300 تا 350 وات در طیف مایکروویو) ارسال می‌گردند.

کد C/A (Coarse A qwsition Cood) برای استفاده کاربرهای شخصی در دسترس می‌باشد و به عنوان (SPS) (Standard Positining Service) مسیریابی استاندارد. PPS یا Precise Positioning Service سرویس مکان یابی دقیق که منحصراً در دسترس کاربرهای نظامی و کاربرهای مجاز می‌باشد. سیگنال‌های ماهواره به خط مستقیم جهت رسیدن و استفاده گیرنده‌های GPS نیازدارند. درخت، ساختمان،‌ کوه و حتی دست و یا بدن می‌تواند سیگنال‌های ماهواره‌ها را بلوکه نماید.

تقویم نجومی یا Almanac شامل اطلاعاتی راجع به مدارات 24 ماهواره می‌باشد. یک گیرنده GPS از تقویم نجومی که در پیام‌های دیتای ماهواره وجود دارد برای موقعیت هر ماهواره‌ای که ردیابی می‌کند استفاده می‌نماید. نرم افزار mission planning برای تهیه گراف و موقعیت ماهواره‌های قابل رؤیت و بهترین زمان بررسی در منطقه مخصوص،‌ از تقویم نجومی استفاده می‌نماید. تقویم نجومی برای مدت 30 روز معتبر می‌باشد،‌ اما هر بار که گیرنده GPS روشن می‌شود بطور اتوماتیک تقویم نجومی را دریافت می‌کند (در مدت زمان 15 دقیقه). استفاده از تقویم نجومی به روز یا up-to-date برای استفاده از ماهواره‌هایی که در دید گیرنده‌های GPS قرار می‌گیرند بسیار مهم می‌باشد.

بخش کنترل Control Segment
بخش کنترل شامل پنج ایستگاه مونیتور در اقصا نقاط جهان شامل هاوایی، کواجالین،‌ جزیره اسنشن، دیوگوگارسیا و کلورادو می‌باشد. ایستگاه (MCS) یا مرکز کنترل در کلورادو قرار دارد. ایستگاه‌های مونیتور، ماهوار‌های در معرض دید را ردیابی می‌نماید و اطلاعات فاصله را جمع‌آوری و این اطلاعات را در ایستگاه MCS تجزیه و تحلیل و سپس مدارات ماهواره‌ها را مشخص می‌نماید و پیام‌های هر ماهواره مکان‌یاب را به روز می‌نماید. اطلاعات به روز شده از طریق آنتن‌های زمینی به ماهواره‌ها ارسال می‌گردد. ماهواره‌های GPS 1- پیام‌های اطلاعاتی ماهواره (موقعیت و زمان) 2- تقویم نجومی 3- اصلاح مداری را که از ایستگاه MCS دریافت می‌نمایند، ارسال می‌کنند و گیرنده‌های GPS از تمامی این اطلاعات جهت محاسبه موقعیت استفاده می‌نمایید.

مجله ی : پیشرفت

hoaliba128110:

hoaliba128110:
آشنایی با ماهواره ها
 


     علم با سرعت فوق العاده زیادی روبه پیشرفت است، این پیشرفت و تکامل در علوم نظامی تأثیر بسزایی گذاشته که از آن جمله می توان به جاسوسی نوین اشاره کرد، این جاسوسی با استفاده از وسایل و دستگاه های گونانی نظیر ماهواره ها، سیستم های استراق سمع، چشم های الکترونیکی و... صورت می گیرد. به جاسوسی با استفاده از دستگاه ها و وسایل فوق جاسوسی فنی و الکترونیکی گویند. سازمان های جاسوسی کشورهای ابرقدرت از این دستگاه ها به تنهایی و گاهی به عنوان مکمل جاسوسان در امر به دست آوردن اطلاعات استفاده می کنند، ماهواره ها جز مهم ترین این دستگاه ها به شمار می آیند. امروزه ماهواره های پیشرفته گوناگون هر فعالیتی در زمین، آسمان و دریا را مشاهده و ثبت می کنند، کار با این دستگاه ها مستلزم گذرانیدن دوره های عالی بوده که در این مقاله اشاره مختصری به انواع ماهواره ها و کاربرد آن ها شده است.

ماهواره های علمی نظامی (Military Scientific Satellite)

ماهواره های هواشناسی نظامی (Military Weather Satellite)

ماهواره های مخابراتی نظامی (Military Communications Satellite)

ماهواره های ناوبری نظامی (Military Navigation Satellite)

ماهواره های جاسوسی نظارت دریایی (Ocean Surveillance Satellite)

ماهواره های هشداردهنده (Erly Warning Satellite)

ماهواره های استراق سمع (Electromagnetic Reconnaissance Satellite)

ماهواره های عکاسی (Phto Reconaissonce Satellite)
 

ماهواره های علمی نظامی
(Military Scientific Satellite)
     تاکنون ماهواره های بسیاری در مدارهای مختلف زمین فرستاده شده است، بسیاری از این ماهواره ها در مدارهای مختلف که قرار می گیرند دچار مشکلاتی شده که بیشتر به سبب وضعیت خاص محیط رخ می دهد، عمده این مشکلات ذرات بارداری است که از خورشید ساطع می شوند. دانشمندان برای تحقیق ماهواره های علمی را ساخته و آن ها را در مدارهای مختلف زمین قرار می دهند، این ماهواره ها مجهز به سنجشگرهای الکترون، پروتون و ذرات آلفا بوده و مشاهدات علمی خود را به زمین مخابره می کنند.
 

ماهواره های هواشناسی نظامی
(Military Weather Satellite)
    پیش بینی وضع هوا در امور مختلفی مانند عملیات نظامی، پرواز هواپیماها و... امری حیاتی می باشد. به همین منظور ماهواره هایی طراحی شده اند که وظیفه اصلی آن ها ارسال منظم وضعیت جوی دنیا به مراکز تحقیقاتی و هواشناسی است. اولین ماهواره نیز (Block 4) بود که در تاریخ 16 سپتامبر 1966 توسط آمریکا به فضا فرستاده شد.
 

ماهواره های مخابراتی نظامی
(Military Communications Satellite)
     ارتباطات و مخابره پیام جایگاه ویژه ای در تکنولوژی دارد، نیروهای نظامی لازم است هر لحظه با رده های خود ارتباط برقرار کنند. با در اختیار داشتن ماهواره های مخابراتی امکان ارسال و دریافت هزاران پیام به صورت رمز شده پدید می آید. این ماهواره ها می توانند ارتباط آنی و محرمانه بین واحدهای نظامی و... در هر نقطه جهان را با رده های خود برای مثال با وزارت دفاع ایجاد کنند. اولین ماهواره مخابراتی توسط آمریکا در تاریخ 16 سپتامبر 1965 به نام (DSCS1) به فضا پرتاب شد.
 

ماهواره های ناوبری نظامی
(Military Navigation Satellite)
    جهت یابی و پیدا نمودن موقعیت لازمه هر واحد نظامی بوده که فرماندهان باید آن را فرا گرفته باشند، امروزه با کمک سیستم مکان یابی جهانی "GPS" (Global Positioning System) هر کس قادر است به راحتی موقعیت خود را در هر کجای کره زمین تشخیص دهد. سیستم مکان یابی جهانی به کمک ماهواره های ناوبری فعال است. تلاش برای نصب این سیستم از دهه 60 آغاز شد، اکنون دستگاه های مکان یابی جهانی در سایزهای مختلف (حتی سایز جیبی) در اختیار نیروهای نظامی و غیر نظامی قرار گرفته، تانک ها، هواپیماها، کشتی ها، زیردریایی ها و... قادرند به کمک این دستگاه به راحتی موقعیت خود را در هر نقطه جهان پیدا کنند، شرایط بد جوی در عملکرد این سیستم اختلال ایجاد نمی کند. همچنین با کمک این دستگاه فرماندهان نظامی موقعیت دشمن را در جبهه نبرد پیدا کرده و تدابیر لازم و مناسب را برای حمله و دفاع را در نظر بگیرند. هدایت موشک های کروز نیز از جمله وظایف این ماهواره ها است.
این ماهواره ها وظایف عمده زیر را بر عهده دارند:
1-      جهت یابی دقیق یگان های زمینی، هوایی و دریایی
2-      هدایت موشک
3-      پیدا کردن موقعیت دشمن (نیروها، هواپیماها و موشک ها و...)
4-      کنترل رفت و آمد زمینی، هوایی و دریایی
5-      هدایت تیم های جستجو و امداد و نجات
6-      مطلع شدن از انفجارهای هسته ای
7-      کمک به ماهواره های مخابراتی
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد GPS  به صفحه ی زیر مراجعه کنید:

برای نمایش لینک ها باید عضو باشید. برای ثبت نام عضویت را انتخاب کنیدانجمن گفت و گوی بسیجیان

 

ماهواره های جاسوسی نظارت دریایی
(Ocean Surveillance Satellite)
     این ماهواره ها نظارت در اقیانوس ها و دریاها را به عهده دارند، فعالیت گسترده این ماهواره ها از دهه 70 آغاز شد. 14 دسامبر 1971 اولین گروه ماهواره های نظارت دریایی آمریکا که در مرکز تحقیقات نیروی دریایی ساخته شده بود به فضا پرتاب شدند. این ماهواره ها قادرند فعالیت کلیه شناورهای دریایی و زیردریایی را کشف و به مراکز خود گزارش کنند، لازم به ذکر است ماهواره اتمی روسی کاسموس 954 که در ژانویه 1987 در شمال کانادا سقوط کرد و ماجرای جنجال داشت، از این نوع ماهواره ها بود.
 

ماهواره های هشداردهنده
(Erly Warning Satellite)
     این نوع ماهواره ها مجهز به سنجشگرهای مختلف و حساسی است، سنجشگرهای فوق با کشف اشعه مادون قرمز ناشی از حرارت ساطع شده از موتور موشک های دوربرد می تواند شلیک این نوع موشک ها را کشف و به مرکز خود مخابره کند، اولین سری از این ماهواره ها به نام میداس مخفف تیم هشدار دهنده دفاع موشکی (Missile Defense Alarm System) در تاریخ 26 فوریه 1960 توسط نیروی هوایی آمریکا به فضا پرتاب شد. ماهواره های هشدار دهنده قادرند فعل و انفعالات اتمی را در سراسر کره زمین و به فاصله ده ها میلیون مایل در فضا تشخیص دهند.
 

ماهواره های استراق سمع
(Electromagnetic Reconnaissance Satellite)
         این ماهواره هادر اختیار سازمان های جاسوسی قرار دارند و اطلاعات مربوط به آن ها سری است. اصول کار ماهواره های فوق به این شکل است ک در سیستم های مخابراتی سازمان های نظامی و غیر نظامی رخنه کردهه و پیام های آن ها را ضبط و به مراکز زمینی خود ارسال می کنند. برخی از این ماهواره ها امکان ارتباط بین جاسوسان و سازمان های اطلاعات را برقرار می کنند، بدین طریق که جاسوسان از طریق ساعت مچی، خودکار و... که در واقع گیرنده و فرستنده می باشد با ادارات خود در سراسر دنیا تماس بگیرند.

 

ماهواره های عکاسی
(Phto Reconaissonce Satellite)
ماهواره های فوق را می توان به جرات مشهورترین ماهواره های جاسوسی نامید. این ماهواره ها قادرند از هر نقطه مطلوب در جهان عکس بگیرند، اولین سری از ماهواره های عکاسی به نام (Samos) مخفف (Satellite And Missile Observation System) در دهه 60 کار خود را آغاز کردند، ماهواره های عکاس قادرند عکس سیاه سفید، رنگی و مادون قرمز بردارند و عکسبرداری در شب و روز تأثیر زیادی بر کار آنها ندارد. قدرت وضوح تصاویر در برخی موارد به حدی است که می توان درجه روی لباس یک فرد نظامی را دید یا نوع سلاح او را تشخیص داد، عکس های فوق توسط کپسول مخصوص یا به صورت پیام به زمین فرستاده می شود.

ماهنامه جنگ افزار

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 23:34 | آرشیو نظرات

ماهواره های هواشناسی

با وجود ماهواره های هواشناسی و ماهواره مخابراتی ما قادر خواهیم بود تا از اوضاع جوی هر نقطه از کره زمین را که خواسته باشیم مطلع گردیم . به این منظور کانالهای تلویزیونی و سایتهای اینترنتی برای اطلاع شرایط جوی راه اندازی شده اند تا هرکس بتواند شرایط محیط خود را براحتی بررسی کند.

مهندسین هواشناسی از اطلاعات ماهواه بخوبی استفاده کرده و به آنها اطمینان دارند.ماهواره های هواشناسی نه فقط به منظور پیش بینی اوضاع جوی بلکه با اهداف دیگری که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد به مآموریت خود ادامه می دهند.

 • ماهواره های هواشناسی با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای مختلف به طرف زمین و دریافت انعکاس این امواج اقدام به تجزیه و تحلیل و استخراخ اطلاعات ارزشمندی مانند میزان دمای سطح زمین ، میزان انرژی رها شده ، چگونگی لایه های جوی و .... می پردازند.
 • ماهواره های هواشناسی به کمک ماهیگیران حرفه ای آمده و آنها را از اوضاع جوی و دمای دریا ها مطلع می سازند.
 • ماهواره های هواشناسایی توانایی کسب اطلاعات مربوط به میزان بارش برف در خلال فصل زمستان ، حرکت کوه های یخی در مناطق قطبی را داشته و حتی می توانند عمق اقیانوسها را تعیین کنند.
 • ماهواره ها ی هواشناسی علاوه بر توانایی تهیه عکسهای با کیفیت بسیار بالا بصورت اپتیک قادرند بوسیله دوربینهای مادون قرمز خود تصاویر ارزشمندی در شب و هوای ابری تهیه کنند. همچنین بوسیله دوربینهای مادون قرمز میتوانند بر روند تغییرات در جنگلها نظاره داشته باشند.
 • ماهواره های هواشناسی نیز دارای حسگرهای حساس به بخار آب بوده و میتواند میزان چگالی بخار آب در لایه های جوی را بسنجد.
 • ماهواره های هواشناسی قادرند اطلاعات مربوط به فعالیت آتشفشانها ،  سرعت و حجم ابرها ، سرعت و جهت طوفانها ، زلزله های دریایی (سانومی) را شناسایی کره و در اختیار ما گذارد.
 • ماهواره های هواشناسی با استفاده از وسایل جانبی مانند فرستنده های شناور در اقیانوسها اوضاع و شرایط محیطی را جمع آوری کرده ، پس از آنالیز آنها را در اختیار ایستگاهها ی مرکزی زمینی قرار می دهد.

ماهواره های هواشناسی در دو نوع مختلف ساخته و مورد استفاده قرار میگیرند. نوع اول ماهواره های هواشناسی ماهواره های مدار همزمان زمین هستند.این ماهوارهها بدلیل ویژگی مداری خود همواره برروی مناطق تحت پوشش خود ثابت هستند. به همین دلیل از آنها برای جمع آوری اطلاعات جوی و محیطی مربوط به مناطق معین استفاده می شود . این ماهواره ها در ارتفاع ۳۵۵۰۰ کیلومتری قرار دارند. از این ماهواره ها برای مشاهده حرکت ابرها ، سرعت و جهت طوفانها، تغییرات اوضاع دریاها و اقیانوسها، حتی زلزله های دریایی (سانومی) استفاده می شود.

نوع دیگر ماهواره های هواشناسی ماهواره های مدار قطبی هستند . این ماهواره درمدار پایین تری نسبت به ماهواره های مدار همزمان قرار دارند . از اینرو این ماهواره ها قادرند جزئیات بیشتری از تغییرات جوی در اختیار ما قرار دهند . عکسهایی که این ماهواره ها تهیه میکنند بسیار باکیفیت تر و دقیقتر از ماهواره های مدار همزمانی است. این ماهواره ها هر ۹۰ دقیقه یکبار در مدار خود به دور زمین می چرخند و خلال یکدور گردش بدور زمین نوار باریکی از سطح زمین را تحت پوشش خود قرار می دهند. با کنار هم قرار دادن این نوارها تمامی سطح زمین پوشش پیدا میکند . این ماهواره ها مناطق قطبی را در هر دور تناوب خود پوشش میدهند. نهایتآن این ماهواره ها جزئیات بسیار دقیقی از محیط زندگانی ما در اختیارمان میگذارد.

ماهواره هواشناسی  Meteosat 

این ماهواره از نوع مدار همزمانی بوده و توسط آژانس فضایی اروپا (ESA ) طراحی و ساخته شده است .این ماهواره مآموریت خود را از سال ۱۹۸۸ در مدار زمین آغاز کرده است. این ماهواره علاوه بر توانایی در تهیه تصاویر هواشناسی بصورت اپتیک و با کیفیت مطلوب می توانند توسط دوربینهای مادون قرمز خود تصاویر جالب توجه ای در تاریکی شب و یا از میان توده های تهیه کند. همچنین این ماهواره اطلاعات جمع آوری شده را بصورت رمز به ایستگاه مرکزی خود در آلمان ارسال میکند و از آنجا به هر جا که لازم باشد ارسال میگردد.

ماهواره Neteosat  یک ماهواره استوانه ای شکل است که قطر آن ۲۱۰ سانتیمتر و ارتفاع آن ۴۳۰ سانتیمتر می باشد. این ماهواره دارای تلسکوپ پرقدرت رادیومتری بوده که در قسمت میانی ماهواره قرار دارد. بدنه استوانه ای شکل آن از سلولهای خورشیدی ساخته شده است که برای تهیه انرژی لازم ماهواره بکار گرفته می شود.فضای بین بدنه استوانه ای شکل و لوله میانی آن بوسیله لوازم جانبی و باطریهای قابل شارژ تجهیز شده اند. علاو براین ماهواره فوق وسایل جمع آور مختلفی را به همراه خود حمل می کند تا وسعت جمع آوری آن افزایش یابد.

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:4 | آرشیو نظرات

شکست پرتاب ماهواره های Glonass.

مدت زمان زیادی از پرتاب ناموفق سه ماهواره Glonass از پایگاه بایکونور نمی گذرد. رسانه های بین المللی به صورتهای متفاوت با آن روبرو شدند. برخی این حادثه را دیدگاه منفی دیده و آن را به عنوان پایان این پروژه تلقی کردند. البته روسها رویکرد دیگری دارند و آژانس فضایی روسیه اعلام کرده است که 20 ماهواره فعال این سیستم با سلامت کامل به کار خود ادامه می دهند. روسیه اعلام کرده است که در اوایل سال 2011 م ماهواره های جایگزین را به فضا خواهد فرستاد. برنامه بلند مدت اعلام شده روسها مشخص می کند که در اوایل سال 2013 م نسل جدید ماهواره های GLONASS K2 به فضا پرتاب خواهند شد.

پرتاب ناموفق این سه ماهواره تنها یک شکست موقت خواهد بود و محیطهای کاری استفاده از سیستمهای GNSS  (GPS+GLONASS+ . . .) به جای GPS را قبول نموده است. روسها در میان مدت کاربردهای  Glonass  را توسعه می دهند. کاربردهایی نظیر حمل و نقل، کاربردهای اجتماعی، تهیه زیرساختها و ... . بدون شک مهمترین حسن GLONASS افزایش دقت سیستمهای تعیین موقعیت ماهواره ای است. به این ترتیب کاربرد این سیستمها در نقشه برداری و کاربردهای موبایل مخصوصا در مناطق شهری افزایش می یابد.

آنچه قطعی  است ، تکمیل شدن سیستم Glonass و افزایش کاربردهای آن در دنیای ژئوماتیک است. واقعیتی که خود را برای آن باید آماده کنیم.

   

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 15:59 | یک نظر

ماهواره های اکتشافی

ماهواره های اکتشافی در اصل بعنوان عمومی ماهواره محسوب نمی گردد و بهتر است به آنه فضا پیما بگویم  بنا بر تعریف ماهواره جسمی است که بدور جسم دیگر در مدار خاصی بگردش درآید. اما فضا پیما ها در اعماق فضا از جمله منظومه شمسی سفر میکنند.

این فضاپیما ها در طی سفر خود تصاویر با جزئیات مطلوب و دیگر اطلاعات موجود را به زمین ارسال میکند. فضاپیما ها مسئولیت پاسخگویی به سئوالات منجمان و متخصصان فضایی را برعهده دارند. بطور مثل طوقه های ابرمانند اطراف سیاره مشتری توسط یک فضا پیما ی اکتشافی کشف گردید.

فضا پیماهای اکتشافی بدلیل نوع ماموریتشان می بایستی بسیار مقاوم و مستحکم ساخته شوند تا در دوران مآموریتشان دچار مشکل نشوند. این ماهواره ها اگر چه ممکن است دارای ظاهری مشابه با سایر ماهواره ها باشند ، لیکن با ماهواره های نجوم کاملا متفاوت می باشند . این فضاپیما ها قادرند در کهکشان بی نهایت انجام وظیفه نموده و اطلاعات اکتشافی را به زمین ارسال کنند. فضا پیمای گالیله از نوع ماهواره های است.

فضا پیمای گلیله

فضا پیمای گالیله در سازمان فضایی ایالات متحده امریکا (NASA  ) طراحی و در 18 اکتبر 1989 مآموریت خود را آغاز کرد. گالیه با اهداف مطالعه سیاره مشتری به مدت 2 سال شروع بکار نمود . ماموریت این فضاپیما مطالعه بر روی اتمسفر سیاره مشتری ، اقمار و میدان معناطیسی آن بود.

نام این فضا پیما برگرفته از گالیله دانشمند ایتالیایی که توانسته بود اغلب اقمار مشتری را در سال 1610 بوسیله اولین تلسکوپ نجومی کشف کند، می باشد.

فضا پیمای گالیله بوسیله تجهیزات خود مستقیما اقدام به جمع آوری ویژگیهای این سیاره نمود. این ماهواره اولین ماهواره ای است که باسیاره مشتری بصورت رویارو ملاقات نموده است. دانشمندان شش ملیت در این مآموریت مشارکت دارند. هدف بعدی گالیله پس از رسیدن به مشتری نفوز به لایه های ابر مانند این سیاره و تهیه تصاویر و ارسال آن به زمین بود.

گالیله اطلاعات جوی سیاره مشتری را که در 130 تا 160 کیلومتر زیر پوشش  لایه های ابری است به زمین مخابره می کند . این فضا پیما آنقدر به مشتری نزدیک گردید که سخره های این سیاره را مشاهده کند . این سخره ها در حدود 60000 کیلومتر در زیر لایه های ابری قرار دارند. این ماهواره پاسخگوی سئوالات دانشمندان از قبیل نوع و قطر لایه های ابری قدرت و جهت بادهای مشتری و سایر سئوالات بوده است. www.pcpars.com 

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:7 | آرشیو نظرات

ماهواره های مخابراتی

امروزه بعید بنظر میرسد انسان روزی را  حداقل بدون استفاده از یک ماهواره سپری کند. آیا میدانید شما در چه مواقع از ماهواره ها ی مخابراتی استفاده میکنید؟

آیا تا کنون از تلفن برای برقراری ارتباط با مسافتها دور استفاده کرده اید؟ آیا از تلویزیون - دستگاه فکس - پیجر - تلفن ماهواره ای و حتی رادیو استفاده کرده اید؟ در اینصورت شما حتما بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از ماهواره های مخابراتی استفاده کرده اید.  

ماهواره های مخابراتی امکان ارسال اطلاعات رادیو - تلویزیون - تلفن و... را به مسافتهای دور دست در  نقاط مختلف جهان را برای ما فراهم می سازد. بطوریکه قبل از بهره برداری از این تکنولوژی ارسال اطلاعات به مسافت های دور غیر ممکن و یا بسیار مشکل بود. با توجه به خاصیت امواج که بصورت خطی و مستقیم حرکت می کنند ُ امکان چرخش موج همراه با قوس زمین وجود نداشته و فرستنده ها نمی توانند نقاط دور را تحت پوشش قرار دهند. از آنجا که ماهواره ها در مدار زمین قرار می گیرند - امواج می توانند بطور مستقیم به آنها مخابره شده و از آنجا به ماهواره دیگر و یا مستقیما به مقصد خود در مسافتهای دور ارسال گردند.

ماهواره ها در انتقال اطلاعات می توانند بصورت فعال عمل کنند . به عبارت دیگر ماهواره ها دارای تجهیزات الکترونیکی به نام transpondrs  هستند که بمنظور دریافت - تقویت - و پخش مجدد امواج به طرف زمین از آنها استفاده می شود.

ماهواره های مخابراتی معمولا در مدار همزمان زمین قرار داشته و ارتفاع آنها در این مدار ۳۵۸۰۰ کیلومتر می باشد . در این مدار ماهواره ها با سرعتی متناسب با زمین حرکت کرده و همواره نسبت به ما ثابت هستند.

محدوده ای که ماهواره می تواند تحت پوشش خود قرار دهد footprint می نامند.بطور مثال یک ماهواره می تواند منطقه وسیعی از اروپا و یا آسیا را تحت پوشش خود قرار دهد.

ماهواره های مخابراتی همچنین در مدار بیضی زمین قرار میگیرند .در این مدار تخم مرغی شکل که زمین در یکی از کانونهای آن قرار میگیرد سرعت ماهواره متناسب با موقعیتش متغیر می باشد. در این مدار هرقدر ماهواره به زمین نزدیکتر شود سرعت آن بدلیل افزایش کشش جاذبه زمین افزایش می یابد. و با  دور شدن از زمین سرعت آن کاهش میابد.

ماهواره مخابراتی ANIK E

ANIK اولین ماهواره مخابراتی بود که در سال ۱۹۷۲ با طراحی TELESTAR برای پوشش کشور کانادا مورد استفاده قرار گرفت . اکنون شش نسل از نوع اولیه ANIK میگذرد این ماهواه ها جملگی در مدار همزمان زمین قرار می گیرند.

ANIK E2 در آوریل ۱۹۹۱ بوسیله موشک ARIANE به فضا پرتاب گردید. این درحالی بود که ANIK E1 در سپتامبر همان سال در مدار قرار گرفته بود این سری از ماهواره ها قوی ترین نوع ماهواره های مخابراتی محسوب می شدند.ANIKE E1  قابلیت پخش ۵۶ کانال تلویزیونی را داشت.

در ۲۶ مارس ۱۹۹۶ این ماهواره بدلیل به اتمام رسیدن منبع انرژی از کار افتاد . این ماهواره در  باند های فرکانسی C_ BAND برابر با (6.4MHz )  و KU_ BAND برابر      (۱۴.۱۲MHz )  فعالیت داشت و هر ماهواره تجهیزات سرویس دهی ۵۶ کانال آنالوک را به همراه داشت.

 

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:6 | آرشیو نظرات

تارخچه ارتباطات سیار

سیستم های اولیه تلفن سیار بصورت آنالوگ مورد استفاده قرار میگرفتن . این شبکه ها بوسیله یک آنتن مرکزی در یک شهر ویا یک منطقه فعالیت می کردند. به همین خاطر تلفنهای سیار می بایستی از فرستنده گیرنده های پرقدرت استفاده می کردند .بنابراین حجم و وزن این تلفنهای بصورتی بود که تنها برروی اتومبیلهای قابل استفاده بودند . این تلفنها قادر بودند تا مسافتهای ۶۰-۸۰ کیلومتری ارتباط برقرار کنند.

ازآنجا که این شبکه بصورت متمرکز و تک سلولی مورد استفاده قرار میگرفت طیف فرکانس رادیویی اجازه فعالیت گسترده را نمی توانست فراهم کند. با توجه به اینکه هر تلفن سیار برای برقرای اطلاعات نیازمند به یک جفت فرکانس دارد( یک فرکانس ارسال و یک فرکانس دریافت ) در این شبکه استگاه مرکزی تنها قادر به مهیا کردن ۲۵ جفت کانال رادیویی بودند.

شبکه سلولی تلفن سیار

 با سلولی کردن شبکه تلفن سیار تا حدودی مشکل قبلی ارتباطات سیار برطرف گردید. در این روش شهرها و یا مناطق مورد نظر به سلولهای شش ضلعی کوچکی تقسیم شدند . با این کار قدرت لازم برای فرستندهای سیار تا حد بسیار زیادی کاهش یافت . از این رو حجم و وزن آنها نیز کمتر شده و قابلیت حمل توسط افراد بوجود آمد.

بدلیل کاهش قدرت فرستنده و گیرنده ها در سیستم های سلولی و محدود شدن محدوده پوشش آنها مشکل تخصیص فرکانس به کاربران نیز تا حدی برطرف گردید  زیرا در سلولهای که در مجاورت یکدیگر نباشند امکان استفاده فرکانس واحد بدون تداخل وجود داشته و میتوان امکان سرویس دهی رادیویی را به حد چشمگیری افزایش داد.

شبکه استاندارد سلولی تلفن سیار

شبکه تلفن سیار پیشرفته (AMPS ) :این شبکه را با نام Advanced mobile phone system یا Analog mobile phone system  معرفی می کردند. بدلیل آنکه در ابتداء این شبکه بصورت آنالوگ فعالیت داشت ،این شبکه را نیز بنام شبکه تلفن سیار آنالوگ نا می برند.

اولین شبکه تلفن سیار تلفنی که توسط FCC در سال ۱۹۸۳ ساخته شد از این نوع بود. این شبکه در محدوه  فرکانسی 800MHz فعال بوده و پهنای باند فرکانسی آن 30KHz  برای برقراری ارتباط با کیفیت مناسب در نظر گرفته شده بود.

اطلاعات بشتر در این خصوص در سایت www.pcpars.com   

ورژن بعدی ارتباطات تلفن سیار بنام سیستم باند باریک (NAMPS ) یا Narrowband mobile phone system  بود که در این سیستم از تکنولوژی دیجیتال برای افزایش کانالهای ارتباطی استفاده می شد.

بعدها نه روش (AMPS) و نه (NAMPS ) تونست سرویس دهی قابل قبولی را برا ارتباطات دیجیتالی مانند اینترنت را فراهم سازد.

سیستم جهانی ارتباطات سیار (GSM )

شبکه تلفن سیار (Global system mobile comminucation ) یا (GSM) یک استاندارد جهانی بوده و در تمام نقاط جهان مورد استفاده قرار میگیرد. باند فرکانسی این شبکه در ایالات متحده امریکا 1900MHz بوده و در خارج از امریکا باندهای فرکانسی ۱۸۰۰MHz و 900MHz می باشد.

گوشی های تلفن همراه (موبایل ) به همراه کارتهای کوچک و قابل حملی که به آنها اصطلاحاُ ( SIM ) کارت (subscriber identification module ) می گویند و از طرف مراکز سرویس دهنده در اختیار مشترکین قرار می گیرد ، توانایی برقراری ارتباط را برای ما فراهم می سازد.

ارتباطات تلفن همراه نیز بصورت دیجیتالی بوده و امکان بهره برداری گسترده از این شبکه را برای ما فراهم میکند. علی رغم سیستم های آنالوگ سیستم ها دیجیتال توانایی فشرده سازی اطلاعات را نیز فراهم می کند.در آینده بیشتر به این موارد اشاره خواهد شد.

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:5 | آرشیو نظرات

ماهواره های ناوبری

ماهواره های ناوبری از سال 1950 بمنظور هدایت کشتی ها راه اندازی گردید. تا آن زمان کشتی های دریایی اطلاعات خود را تنها از طریق قطب نما و جهت ستارگان و طلوع و غروب خورشید بدست می آورند.

ایده استفاده از ماهواره های ناوبری در اول اکتبر 1957 با شروع فعالیت ماهواره ( Sputnik1 ) محقق گردید. دانشمندان دانشگاه Johns Hopkins   بمنظور هدایت این ماهواره از آزمایشگاه فیزیک این دانشگاه استفاده می کردند.

دانشمندان با استفاده از پدیده داپلر به این نکته پی برده بودند که در ارتباطات رادیویی هرگاه فرستند یا گیرنده متحرک باشد از تغییری که در فرکانس آنها حاصل می شود می توان به موقعیت ، سرعت و جهت  فرستنده دست یافت .

در ابتداء با توجه به پدیده داپلر ماهواره ها امواج رایویی با طول موج مشخصی را ساتر میکردند که گیرنده ها از آن طریق می توانستند به اطلاعات جغرافیای خود پی ببرند.

بعدها دانشمندان موفق شدند از طریق محاسبه سرعت و زمان طی شده توسط امواج، به فاصله مابین فرستندها و گیرنده ها دست پیدا کنند. در این روش محاسبات می بایستی کاملا دقیق بوده و زمان دستگاه های فرستنده با زمان دستگاه گیرنده دقیقا با یکدیگر سنکرون و همزمان باشند. بنا بر این با توجه به سرعت امواج رایویی که برابر با سرعت نور می باشد چنانچه مدت زمان انتقال امواج را داشته باشیم می توانیم فاصله بین آنها را محاسبه کنیم.

 

ماهواره های (Navstar )

ماهواره های ناواستار به منظور ایجاد شبکه ماهواره ای  ناوبری بوجود آمدند . این ماهواره ها دارای فرستنده هایی هستند که سیگنالهای دیجتالی را بصورت همزمان به زمین مخابره میکنند. این سیگنالها این امکان را برای کاربران فراهم میکند که بتوانند موقعیت خود را برروی زمین ویا هر ارتفاعی تعیین کنند.

از آنجا که این ماهواره ها سیگنالهای واحدی را بطور همزمان بطرف زمین ارسال میکنند ، هرگیرنده این سیگنالها را با فواصل زمانی مختلف متناسب با موقعیت خود دریافت میکند. سیگنالهای دریافت شده پس از آنالیز فاصله هر ماهواره را از دستگاه گیرنده معین میکند و با داشت حداقل چهار سیگنال از چهار ماهواره مختلف میتوان موقیت سه بعدی یک جسم را تعین کرد. با تکمیل شدن این ماهواره ها شبکه جهانی (GPS ) شکل گرفت.

 

شبکه موقعیت یاب جهانی (GPS )

اولین ماهواره شکل دهنده این شبکه که از نوع ناواستار می باشد توسط  ایالات متحده امریکا در سال 1978 شروع بکار کرد و در سال 1985 ماهواره های این شبکه به 10 عدد افزایش یافت و هم اکنون 24 ماهواره ناوبری یک پوشش جهانی را ایجاد نموده است .

ماهواره های این شبکه در شش مدار مختلف درارتفاع 20200 کیلومتری زمین در حال چرخش می باشند و دو تناوب آنها 12 ساعت بوده و در هر شبانه روز دو بار بدور زمین می چرخند.

کاربران با دردست داشتن یک دستگاه گیرنده  موسوم به جی پی اس میتوانند موقعیت خود را در هرنقطه حتی در مناطق قطبی شناسایی کنند.

گیرنده های جی پی اس  پس از دریافت سیگنالهای حداقل چهار ماهواره و آنالیز آنها در کامپیوترها کوچک خود به فاصله مابین دستگاه جی پی اس  تا ماهواره های مربوطه پی برده و نهایتا موقعیت مکانی خود را تعیین مکند.

هرگاه مختصات جسمی را  نسبت به چهار ماهواره داشت باشیم می توانیم از روابط مثلثاتی موقعین آن جسم را در فضای آن چهار ماهواره شناسایی کنیم .تمام این محاسبات در دستگاههای جی پی اس انجام گرفته و نهایتا موقعیت مکانی دستگاه برای کاربران به نمایش گذاشته می شود.

از آنجا که هر جی پی اس براحتی میتواند موقعیت طول و عرض جغرافیایی خود را شناسایی کند ، این دستگاه در صورت حرکت براحتی میتواند در واحد زمان سرعت خود را محاسبه کرده و در اختیار کاربران قرار دهد.

تکنولوژی جی پی اس علاوه بر توانایی تعیین طول و عرض جغرافیایی ، ارتفاع و سرعت ، دارای توانایی های دیگری مانند معین کردن حرکت زمین ، تغییرات سطح اقیانوسها و دریاهاو.. میباشد.

شبکه جی پی اس دارای پنج ایستگاه زمینی به منظور مونیتور کردن ماهواره ها و کنترل آنها می باشد. این ایستگاه در  , Diego Garcia  Hawaii, Kwajalein, Ascension Island ,Colorado Spring قرار دارند. آنتنها مرکزی این ایستگاه ها در , Diego Garcia  .Ascension Island, Kwajalein قرار داشته و ایستگاه کنترل مرکزی این شبکه بنام (MCS   ) در منطقه Falcon Air Force Base   واقع در Colorado  قرار دارد.

ایستگاههای مونیتورینگ تمامی 24 ماهواره را رهگیری کرده و اطلاعات خود را به مرکز کنترل (MCS ) جهت کنترل مداری و بروز کردن ماهواره ها ارسال می کنند. این اطلاعات نهایتا توسط آنتنهای زمینی به ماهواره ها مخابره می گرد.

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:3 | آرشیو نظرات

ماهواره های جاسوسی

ممکن است تاکنون زیاد واژه ماهواره های جاسوسی را شنیده باشید اما واقعا این ماهواره ها تا چه اندازه واقعیت داشته و چه توانایی های را دارند؟ در این مقاله تا حدودی با پاسخ این سئوالات آشنا خواهیم شد.

ماهواره های جاسوسی قادرند اطلاعات کشورهای مختلف جهان را بدون اطلاع آنها جمع آوری کرده و در اختیار سازمانهای جاسوسی خود قرار دهند. این ماهواره ها قادرند از اجسام روی زمین تصاویر رنگی  با کیفیت بالا تهیه نموده و آنها را تحت کنترل خود قرار دهند . این ماهواره ها میتوانند حرکت یک نفر را بر روی زمین مشاهده کرده و مختصات مکانی او را تعیین کنند. این ماهواره ها حتی قادرند در خلال شب و یا هوای ابری بوسیله تجهیزات پیشرفته خود اقدام به عکسبردای کنند.

عموما ماهواره های جاسوسی بمنظوری جمع آوری اطلاعات نظامی دیگر کشورها و شناسایی استعدادهای نظامی آنها بکار برده میشود. این ماهواره ها همچنین اقدام به جمع آوری رادیویی دیگر کشورهانموده و مکالمات رادیوی آنها را مورد استراق سمع قرار می دهند . این اطلاعات ممکن است مربوط به مکالمات تلفنی ، ارتباطات فکس ، تلفنهای موبایل ، حتی ارتباطات اینترنتی کشورهای دیگر باشد.

این ماهواره ها می توانند در تمامی مدارهای زمین قرار بگیرند . اما عمده ترین فعالیت آنها در مدار پایین زمین است تا بتوانند  تمام نقاط زمین را تحت پوشش خود قرار دهند.

از این ماهواره ها همچنین میتوان بعنوان پایگاه های نظامی فضایی استفاده نمود و حتی کلاهک های هسته را در آنها مستقر نمود.

ماهواره های نظامی را می توان به چهار شکل کلی تقسیم بندی کرد.

 

 1. ماهواره های عکسبردای اپتیکال

این ماهواره ها مجهز به دوربینهای عکسبرداری با لنزهای بسیار پرقدرت هستند و میتوانند تصاویر دیجیتالی دقیقی از اجسام روی زمین تهیه کنند. تصاویر تهیه شده توسط این ماهواره ها اپتیکال بوده و تنها از مناطقی تهیه میشود که در پوشش نور خورشید قرار داشته باشند . این ماهواره میتوانند تصاویر سه بعدی از اجسام روی زمین تهیه نموده و قادرند ارتفاع اجسام را نیز تخمین زده و اطلاعات وسیعی از این طریق جمع آوری کنند.سالیان مدیدی ماهواره های عکسبرداری بصورت فوق سری محسوب می شدند، اما امروزه این ماهواره ها خدمات خود را بفروش می رسانند و هر کس می تواند از آنها بهرمند گردد.

با این وجود ماهواره های عکسبرداری جاسوسی توانایی خود را افزایش داده و اکنون  قادرند اجسام کوچکی به اندازه یک پرتغال را مشاهده کنند. و قادر هستند از آنها فیلمبرداری کرده و بطور مستقیم به زمین مخابره کنند.از این ماهواره ها در فعالیتهای نظامی بسیار استفاده می گردد. و در حملات نظامی از این ماهواره ها برای هدایت موشکها نیز استفاده میگردد.

 

 1. ماهواره های عکسبرداری راداری

 ماهواره های فوق دارای تکنولوژی پیشرفته تری بوده و از طریق امواج رادیویی و مادون قرمز اقدام به مشاده و تصویر برداری از مناطق مختلف زمین مکنند. با این تکنیک حتی میتوانند در خلا شب و یا از میان لایه های ابری اقدام به جمع آوری اطلاعات کنند. اینگونه ماهواره ها با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای بسیار کم و در یافت انعکاس این امواج اقدام به شناسایی،  جهت یابی ، تعیین سرعت ، مشخص نمودن جنس اجسام و... می کنند. ماهواره جاسوسی LACROSSE    از این نوع می باشد که در ادامه شرح آن خواهدآمد.

 

  3-  ماهواره های جمع آوری الکترونیک (Sigint )[1]

این ماهواره ها از سیستم های بسیار پیشرفته الکترونیکی بمنظور جمع آوری سیگنالهای رادیوی و استراق سمع آنها برخوردار هستند. این ماهواره ها هنگامی که در فراز منطقه ای قرار بگیرند اقدام به شناسایی و جمع آوری سیگنالهای رادیویی آن منطق میکنند. همچنین این ماهواره دارای دیکشنریهای کامپیوتری قدرتمندی هستند که به نسبت به علائم ، واژه ها ، کلمات خاصی حساس شده اند تا از میان اطلاعات پراکنده رایویی اطلاعات مورد نظر خود را شناسایی و جمع آوری کنند.

 

4- ماهواره های ارتباط نظامی

مآموریت این ماهواره فراهم ساختن فضای ارتباطی امن جهت ارتباطات نظامی در سراسر جهان می باشد . ارتباطات رادیویی این ماهواره بصورت دیجیتالی و در طیف گسترده رادیویی برقرارمی شود و از تکنیک های هوپینگ فرکانس و هوپینگ زمانی از با رمزهای بسیار پیشرفته استفاده میکند . امکان شنود و یا پارازیت این ارتباطات بهیچوجه امکان پذیر نبوده و ارتباطات امنی را برای نظامیان مهیا می کند.

ماهواره های جاسوسی از سال 1960 توسط ایالات متحده امریکا و اتحادیه جماهیر شوروی مورد استفاده قرار می گرفته اند. اولین سری ماهواره های جاسوسی امریکا ماهواره (Discover ) نامیده می شد. از آنجا که این ماهواره ها عمدتا در مدار قطبی زمین قرار می گیرند ، می توانند از تمام نقاط زمین اقدام به عکسبردار و جمع آوری اطلاعات نمایند.

سری بعدی ماهواره های جاسوسی امریکا با نام رمزی (KEYHOL ) یا KH  مورد استفاده قرار میگرفتند. این ماهواره  در مدار پایین زمین حدود 128 کیلومتری اقدام به عکسبرداری و جمع آوری اطلاعات می نمود.

ماهواره KH-9  سری دیگری از ماهواره های جاسوسی امریکا بود که دارای وزنی حدود 30000 پوند و با نام ستعار BIG BIRD شناخته می شد. این نام را بخاطر حجم بزرگی که این ماهواره داشت انتخاب کرده بودند.این ماهواره قادر به جمع آوری اطلاعات از میان لایه های قطور ابر و یا در تاریکی شب هستند.

ماهواره جاسوسی KH-11  با نام مستعار Kennan   در سال 1976 مآموریت خود را آغاز نمود . این ماهواره در مدار همزمان خورشیدی قرار گرفت .از دید هر ماهواره در مدار سنکرون زمین خورشیدی ،  خورشید همواره دارای زاویه ثابتی نسبت به اجسام روی زمین است . انتخاب این مدار به این منظور بوده که بتوان از طریق  تغییر سایه اجسام به  ارتفاع آنها پی برد.

این ماهواره همچنین ازدستگاهی با تکنولوژی جدیدی برای تهیه عکسهای با کیفیت استفاده میکرد بنا (CCD ).

 

Charge Coupled Devices

تکنولوژی CCD  در سال 1969 توسط Bell Labs  امریکایی اختراع گردید. این دستگاه سبک دارای سنسورهای بی نهایت حساس برای عکسبرداری از اجسام است . حساسیت این وسیله 15 برابر بیشتر از فیلم های عکاسی بوده و سطح CCD  از سلولهای مشبک مستطیل شکلی که دارای حساسیت نوری  میکروسکوپی است تشکیل شده اند. هنگامیکه تصویر یک جسم بر روی این صفحه قرار بگیرد سلولهای آن متناسب با میزان نور تولید جریان الکتریکی می نماید.

بوسیله این شبکه حساس تقریبا تمامی سلولهای نوری بشمارش در می آیند. بوسیله این تکنولوژی که بر روی لنزهای پرقدرت دوربینهای ماهواره های جاسوسی قرار میگیرند ، تصاویر بسیا ر واضح و با رزولیشن بالا می توان تهیه کرد.

 

ماهواره جاسوسی LACROSSE

این ماهواره در دسامبر 1988 توسط آژانس فضای امریکا NASA  طراحی و ساخته شد. مبلغی بالغ بر 500 میلیون دلار هزینه ساخت این ماهواره گردید. ویژگی ماهواره LACROSSE همانند دیگر ماهواره های جاسوسی در میزان حساست عکسبرداری آن می باشد.

این ماهواره طیفی از انرژی مایکرویو را بر طرف زمین گسیل داشته و سیگناهای ضعیف منعکس شده از سطح زمین را دریافت میکند. بر این اساس ماهواه قادر خواهد بود اجسام روی زمین را حتی در هنگام شب و یا از میان توده های ابری مشاهده کند.

این ماهواره برای تولید انرژی لازم خود از پنلهای خورشیدی بسیار بزرگی استفاده میکند که نسبت به سایر ماهواره ها بسیار قابل ملاحظه می باشد . همچنین این ماهواره از آنتنها ی مستطیل شکل بزرگی با ابعاد 16متر طول و 4 متر عرض برخوردار می باشد. این سطح مستطیل شکل خود از آنتنهای افقی وعمودی کوچکی تشکیل شده است که در دریافت سیگنالهای ضعیف زمینی بسیار مفید می باشند.

ماهواره LACROSSE همچنین از تکنولوژی ([2](SAR  برخوردار می باشد. این سیستم راداری ماهواره را قادر می سازد  تا از میان تاریکی ، توده های آبری و یا مه بتوان تصاویری تهیه کند . این تکنولوژی در ماهواره  Radarsat  نیز بکار گرفته شده است. با این وسیله میتوان اجسام با طول یک متر را مشاهده کرد که این میزان برای مشاهده ادوات نظامی ضروری است .

علارغم سایر روشهای عکسبرداری که تصاویر بصورت پیوسته و یکجا ثبت می گردند ، در این روش تصویر یصورت اجزاء کوچک لحظه ای تشکیل می گردند

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:2 | آرشیو نظرات

ماهواره های جو شناسی

 

این ماهواره ها به منظور مطالعه و شناسایی لایه های جوی زمین مورد استفاده قرار می گیرند. ماهواره های جو شناسی از نوع اولین ماهواره های فضایی محسوب می شود.

ماهواره Alouette  اولین ماهواره جو شناسی است که توسط کشور کانادا مورد استفاده قرار گرفت . هدف این ماهواره کاوش و تحقیق در لایه های تشکیل دهنده جوزمین بود . دانشمندان کانادایی در صدد بودند تا اطلاعاتی در مورد سرخی سپیده دم ، پرتوهای سفید فجرگاهی ، اجسام درخشان موجود در آسمان شمالی و لایه هایی که بر روی امواج رادیویی مزاحمت ایجاد می کند را بدست آورند .

 

ماهواره جو شناسی POLAR

این ماهواره در 24 فوریه 1996 توسط آژانس فضایی امریکا NASA   در پروژه جهانی علوم فضایی  مورد استفاده قرار گرفت . این دومین ماهواره ای بود که در این پروژه مورد استفاده قرار می گرفت .

کاوشگر POLAR   دارای یک مآموریت یک ونیم ساله بود. این ماهواره تجهیزات جانبی بسیاری برای جمع آوری اطلاعات جوی بهمراه داشت.

یکی از اهداف این ماهواره جمع آوری اطلاعاتی بود که به دانشمندان کمک می کرد در آینده از آنها برای حفاظت ماهواره ها از خطرات جوی استفاده کنند. زیرا این نگران همواره وجود داشت که در هنگام پرواز ماهواره ها در اعماق فضا ، تجهیزات آنها توسط تشعشعات مضر و دیگر اجسام موجود دچار مشکل گردند.

یکی دیگر از اهداف ماهواره POLAR   اندازه گیری فشار و دمای  محیط پلاسما بود که بنام Time /Pst  نامیده می شد. محیط پلاسما از گازهای یونیزه شده هیدوژن ، هلیم ، نیتروژن ، اکسیژن و مللولهای معلق دیگری تشکیل شده است.چگالی پلاسما به ارتفاع لایه های جوی بستگی دارد. حرکت و جاذبه زمین خود باعث بوجود آمدن پلاسما گردیده که برای سفینه های فضایی بسیار خطرناک می باشد.

این اطلاعات جمع آوری شده توسط ماهواره POLAR  به دانشمندان کمک می کند تا در طراحی سفینه های فضایی دقت کافی را بعمل آورده تا در این فضا مقاومت لازم را داشته باشند.

جدیدترین کشف POLAR  توانست به دکتر Louis Frant  کمک کند تا تئوری خود را با توجه به عکسهای گرفته شده توسط این ماهواره به اثبات برساند. در این تئوری عنوان شده بود که ابرهای بزرگ یخی موجود در لایه های جوی بر اثر برخورد یک جرم آسمانی با لایه اتمسفر زمین بوجود آمده اند.

این فرضیه میتواند نقطه عطفی برای دانشمند محسوب گردد تا منشاء پیدایش آب بر روی زمین را شناسایی کنند.

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:1 | آرشیو نظرات

ماهواره های نجومی

 

ماهواره های نجومی در واقع تلسکوپهای بزرگی هستند که در فضای معلق هستند. بدلیل ارتفاع زیادی که این ماهواره ها از سطح زمین دارند گازهای اتمسفری تآثیری بر روی دید این ماهواره ها نگذاشته و گرمای زمین نیز بر روی تجهیزات مادون قرمز این ماهواره ها بی اثر خواهد بود.به همین خاطر تلسکوپهای این ماهواره ها قادرند مشاهداتی تا ده برابر قوی تر از تلسکوپهای مشابه بر روی زمین داشته باشند.

این ماهواره ها از طریق آنالیز کردن طیف الکترومغناطیس مربوط به طول موجها مختلف نوری مانند( ماوراء بنفش ، اشعه ایکس ، طیف مرعی نور، مایکرویو و اشعه گاما) ، عکسهایی از اجسام بسیار دور تهیه میکنند.

ماهواره هابل یک ماهواره  نجومی بوده و عکسهای که از این طریق تهیه می گردد عکسهایی نیستند که توسط دوربینهای معمولی گرفته میشوند بلکه این عکسها از آنالیز طول موجهای امواج الکترومغناطیس موجود در فضا تهیه می شود. این امواج بر اثر انفجارت هسته ای در ستارگان بوجود می آید. ستاره های از این طریق کشف می گردند که حتی نور آنها به زمین نرسیده و تنها از طریق امواج الکترومغناطیس شناخته می شوند.

ماهواره های نجومی نیز تواناییهای بسیار زیادی دارند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

 • از ماهواره های نجومی برای تهیه نقشه ستارگان و شکل سماوی استفاده می شود.
 • از ماهواره های نجومی برای کشف اسرار غیر قابل مشاهده کهکشان مانند سیاه چاله ها استفاده می شود.
 • از ماهواره های نجومی برای عکسبرداری از سیارات منظومه شمسی استفاده می شود.
 • از ماهواره های نجومی برای شناسایی پدیدهای فضایی مانند برخورد سیارک ها و غیره استفاده میشود.
 • از ماهواره های نجومی برای پاسخ دادن به هزاران اسرار علمی استفاده می شود.

ماهواره های نجومی بدلیل اینکه اطلاعات خود را از خارج از مدار داخلی خود تهیه می کنند با سایر ماهواره ها متفاوت می باشند.

 

ماهواره نجومی HUBBLE

ماهواره هابل در سال 1990 توسط آژانس فضایی امریکا NASA  طراحی و ساخته شد . این ماهواره نجومی بزرگترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده است. این ماهواره قادر است سیارات بسیار دور با فاصله 14 میلیون سال نوری را مشاهده کند. دانشمندان امیدوارند این ماهواره بتواند پاسخ مناسبی برای  معمای هستی بیابد.

این ماهواره از آیینه های با قطر 2.4 متر و با کیفت فوق العاده برخوردارند. همچنین هابل دارای کامپیوترهای داخلی قوی بنام TDRS[1]  بمنظور ذخیره اطلاعات رهگیری ماهواره ای ست. این ماهواره اطلاعات خود را به ایستگاه زمینی White sands   واقع در New Mexico  ارسال می کند.

   

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:0 | آرشیو نظرات

ماهواره های ارتباطات تلفن سیار

امروزه هر کس میتواند برحتی از ارتباطات  سیار تلفن ماهواره ای استفاده کند. ارتباطات تلفن سیارماهواره ‌‌‌ای این امکان را برای ما فراهم می سازد تا بتوانیم در هر نقطه از کره زمین ، با سایر نقاط مورد نظر خود ارتباط برقرار کنیم . ویژگی این نوع ارتباطات در این است که علی رغم سیستم های سلولی زمینی ، هیچ نیازی به وجود سلول رادیوی در منطقه زمینی نبوده و در هر نقطه از روی کره زمین مانند وسط اقانوسها، مناطق کوهستانی ، میان جنگلها و ... میتوانیم از ارتباطات تلفنی استفاده کنیم.

ماهواره های شبکه تلفن سیار در مدارقطبی و در مدار پائین LEO   قرار دارند . تعداد ماهواره های لازم در مدار زمین ، جهت ، پوشش جهانی به ارتفاع ماهواره ها از سطح زمین و زاویه پرتو آنتنهای فرستنده گیرنده فضایی، بستگی دارد. واضح است  هر قدر ارتفاع مداری افزایش پیدا کند میزان پوشش زمینی افزایش یافته و تعداد ماهواره های کمتری جهت پوشش کامل مورد نیاز می باشد . همچنین هرقدر زاویه پرتوهای آنتن فضایی بزرگتر شود محدوه پوشش زمینی افزایش پیدا میکند . افزایش زاویه پرتو آنتنها ،مشکلات زیادی ایجاد میکند، مانند  ایجاد محدودیت در تخصص فرکانس  به کاربران و در نتیجه محدودیت در سرویس دهی . با افزایش محدوده پوشش زمینی ممکن است تعداد کاربران تلفن سیار از تعداد کانالهای قابل دسترس خیلی بیشتر شده و نهایتا کارایی سیستم بشدت کاهش یابد.

معمولا بمنظور غلبه بر این محدودیت ، مناطق تحت پوشش یک ماهواره  را به سلولهای کوچکتری همانند سلولهای شبکه زمینی تلفن سیار(GSM )، تقسیم بندی مینمایند. اما سلولهای که این ماهواره ها ایجاد میکنند بسیار بزرگتر از سلولهای زمین خواهند بود. به همین جهت به آنها مگا سلول می گویند.

در ماهواره های تلفن سیار از چندین آنتن با پرتو تشعشعی باریک برای فراهم ساختن سلولهای متعدد در یک پوشش زمینی استفاده میشود. اینکار امکان استفاده مجدد فرکانس در سلولهای متعدد را همانند سلولهای شبکه (GSM ) فراهم می سازد . در این روش تنها سلولهای همجوار نمیتوانند از فرکانس مشابه استفاده کنند.

معمولا پوشش هر ماهواره به 48 سلول تقسیم می شود. از آنجا که ماهواره ها در مدار قطبی در حال حرکت هستند ، برخلاف شبکه سلولی زمینی ، کاربران ثابت بوده ولی سلولها متحرک می باشند.

برای یک پوشش کامل 66 ماهواره نیاز است . این ماهواره ها در شش مدار زمین قرار گرفته و بعبارتی در هر مدار یازده ماهواره قرار میگیرد. چنانچه هر ماهواره در یک زمان ، 48 سلول را پوشش دهد ، در مجموع 3168 سلول توسط این شبکه فراهم می شود. هر سلول میتوان 250 کاربر را سرویس دهی نماید . این ماهواره ها بخاطر ویژگی ظاهریشان ، درهنگام غروب ویا طوع آفتاب بخوبی با چشم غیر مسلح قابل رؤیت از مناطق مختلف زمینی می باشند.

تمای تلفنهای ماهواره ای مجهز به گیرنده های GPS   بوده تا بتوانند موقعیت خود را در روی زمین برای شبکه ماهواره ای ارسال نمایند. شبکه ماهواره ای با دانستن موقعیت دقیق تلفنهای سیار، اقدام به سرویس دهی از طریق ماهواره ای که در آن زمان در حال پوشش آن منطقه است، مینماید.

تلفن سیار ماهواره ای با تمام قابلیت های فوق دارای نواقصی مانند هزینه مکالمات سنگین، محدودیت در استفاده از آن در محیط های مسقف، سنگینی و حجیم بودن  گوشی در مقایسه با گوشی های شبکه سلولی و قدرت تشعشع بیشتر که ممکن است مخاطراتی برای بشر داشته باشد، می باشد.

بمنظور آشنایی بیشتر با شبکه سیار تلفن ماهواره ای به بررسی سیستم ماهواره ایردیوم می پردازیم .

 

شبکه ماهواره ای تلفن سیار ایردیوم

شبکه ماهواره ای ایردیوم یک سیستم فراهم کننده ارتباطات تلفن سیار است که  با 66 ماهواره  در شش مدار زمین فعالیت میکند. از این شبکه میتوان برای برقراری ارتباطات تلفنی ،ارتباطات دیتا و یا پیجینگ در تمامی نقاط جهان بصورت سیار وقابل حمل توسط افراد ؛ استفاده نمود.

سرویس مخابراتی تلفن سیار ماهواره ای ایردیوم در اول نوامبر 1998 آغاز گردید. این پروژه در 13 آگوست 1999 دچار ورشکستگی مالی گردید. این ورشکستگی شدید مالی بدلیل خدمات نامناسب شبکه  به کاربران، رقابت شدید با شبکه سلولی زمینی (GSM ) ، افزایش شبکه سلولی زمینی ، سنگینی هزینه های  ارتباطی ، حجیم بودن گوشی های سیار در مقایسه با شبکه سلولی زمینی و محدودیت استفاده در محیط های مسقف ، ایجاد گردید.

ورشکستگی ایردیوم بر سایر پروژه های ماهواره ای تجاری نیز تآثر فراوانی  داشت ، مانند Teledesic   و برنامه های دیگری همانند: Orbcomm ، Ico، Global communication  و Globalstar .

بهر شکل ممکن ماهواره های ایردیوم در مدارهای زمین نگهداری شدند و سرویس آنها در سال 2001 ، توسط مؤسسه جدیدی بنام  LLC مجددا" آغاز گردید.

شبکه ماهواره ای ایردیوم بصورت گسترده توسط سازمان دفاع امریکا ، بمنظور ارتباطات نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. دروازه نظامی این ارتباطات در هاوایی قرار دارد.

دروازه های تجاری این شبکه در Tempe  و Arizona   قرار داشته و سرویسهای صوت ، دیتا و پیجینگ را برای مشترکان خود فراهم می سازد.

کاربردهای عمومی این شبکه شامل ارتباطات دریایی ، هوایی، دولتی،  صنعت نفت، علمی و سفرهای مکرر جهان میباشد.

موسسه ماهواره ای ایردیوم LLC  ، ادعا مکیند، از 30 سپتامبر 2005 تا کنون بیش از 137500 مشترک داشته که 22%  افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

نرخ ارتباطات تلفنی از تلفنهای باسیم زمینی به تلفنهای ماهواره ای ایردیوم 7 تا 14 دلار در دقیقه بوده و نرخ ارتباطات تلفنی از تلفنهای ماهواره ای ایردیوم به تلفنهای باسیم زمینی 1.50 دلار در دقیقه و نرخ ارتباطات بین تلفنهای ماهواره ای کمتر از 1 دلار در دقیقه می باشد.

بدلیل خصوصیات ویژه شبکه تلفن ماهواره ای در متراکم سازی دیتا و انتقال اطلاعات و همچنین تاثیرات تجهیزات الکترونیک در انتقال مکالمات ، تآخیز زمانی ایجاد شده توسط شنودگان قابل تشخیص می باشد.

تمامی شماره تلفنهای ایردیوم با پیش شماره های  8816+ یا 8817+  شروع میشوند. این پیش شماره های همانند پیش شماره یک کشور بصورت تجاری تعریف شده اند. علاو بر این پیش شماره ها، هشت شماره دیگر نیز وجود دارد که نشاندهنده آدرس مشترکین شبکه می باشد.

آنتنهای ماهواره ارتباطات سیار ایردیوم از سه دریچه بزرگ صیقلی که نسبت به همدیگر 120 درجه اختلاف دارند ، تشکیل شده اند . این آنتنها نسبت به بدنه ماهواره دارای زاویه 40 درجه میباشند. بخاطر این ویژگی ماهواره های ایردیوم در هنگام حرکت در مدار خود نور خورشید را بطرف زمین منعکس میکنند، و باعث  رؤیت آنها بصورت نقاط پرنور ، مخصوصا در هنگام غروب و یا طلوع خورشید، میگردد. در چند ثانیه ای که موقعیت ما بصورت مستقیم با انعکاسات نور خورشید قرار میگیرد ، این ماهواره  بصورت نقطه ای  بسیار پرنور و خیره کننده ای دیده می شود.

نور این ماهواره ها برای منجمان بسیار مزاحمت ایجاد کرده و موجب کاهش حساسیت دستگهاهای آنها میگردد.

 

جزئیات تکنیکی شبکه ماهواره ای ایردیوم

شبکه ایردیوم بمنظور تکمیل مدارهای ماهواره ای و ایجاد یک پوشش جهانی مناسب ، از  66 ماهواه مخابراتی استفاده میکند. این ماهواره ها در مدار پائین زمین (LEO )  و در ارتفاع 780 کیلومتری قرار دارند.

هر ماهواره ایردیوم با ماهواره همجوار خود از طریق لینکهای واسط مرتبط می باشد. در هر ماهواره چهار لیک واسط وجود داشته که دوتای آنها برای برقراری ارتباط با ماهواره های جلوئی و عقبی بوده و دوتای دیگر برای برقراری با ماهواره های کناری است.

ماهواره های ایردیوم بصورت مدار قطبی بوده و زمان چرخش مداری حدود 100 دقیقه می باشد.

منطقه پوششی هر ماهواره توسط 48 پرتو باریک رادیویی،که توسط آنتنهای ترکیبی تولید میشوند، پوشش داده میشوند. و در این حالت هر ماهواره 48 سلول ارتباطی را ایجاد میکند.

ماهواره های ایردیوم دارای کامپیوترهای بسیار قوی با پردازشگرهای توانمندی هستند که انتقال اطلاعات در شبکه را مدیریت میکنند. اغلب تماسهای تلفنی از طریق این کامپیوترها در فضا تعیین مسیر شده و اقدامات سوئچینگ صورت میگیرد.

چهار ایستگاه زمینی بهمراه  پایگاه های  فضایی وظیفه مسیریابی و انتقال بسته های اطلاعاتی را از مبدا به مقصد ، بعهده دارند.

هنگامی که یک ماهواره پوشش سلولی را ترک کند ،ماهواره دیگری وظیفه سرویس دهی به مشترکان آن سلول را بعهده گرفته و بسته ها اطلاعاتی رامدیریت میکند.

[ ۱۳٩٢/۱/٢٥ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ] [ خلیل غلام نیا ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دانشجوی کارشناسی ارشد سنجش از دور و سیستم اطلاعاتی جغرافیایی دانشگاه تبریز ورودی93
صفحات اختصاصی
امکانات وب
RSS Feed