ماهواره های جاسوسی

ماهواره های جاسوسی

 

ممکن است تاکنون زیاد واژه ماهواره های جاسوسی را شنیده باشید اما واقعا این ماهواره ها تا چه اندازه واقعیت داشته و چه توانایی های را دارند؟ در این مقاله تا حدودی با پاسخ این سئوالات آشنا خواهیم شد.

ماهواره های جاسوسی قادرند اطلاعات کشورهای مختلف جهان را بدون اطلاع آنها جمع آوری کرده و در اختیار سازمانهای جاسوسی خود قرار دهند. این ماهواره ها قادرند از اجسام روی زمین تصاویر رنگی  با کیفیت بالا تهیه نموده و آنها را تحت کنترل خود قرار دهند . این ماهواره ها میتوانند حرکت یک نفر را بر روی زمین مشاهده کرده و مختصات مکانی او را تعیین کنند. این ماهواره ها حتی قادرند در خلال شب و یا هوای ابری بوسیله تجهیزات پیشرفته خود اقدام به عکسبردای کنند.

عموما ماهواره های جاسوسی بمنظوری جمع آوری اطلاعات نظامی دیگر کشورها و شناسایی استعدادهای نظامی آنها بکار برده میشود. این ماهواره ها همچنین اقدام به جمع آوری رادیویی دیگر کشورهانموده و مکالمات رادیوی آنها را مورد استراق سمع قرار می دهند . این اطلاعات ممکن است مربوط به مکالمات تلفنی ، ارتباطات فکس ، تلفنهای موبایل ، حتی ارتباطات اینترنتی کشورهای دیگر باشد.

این ماهواره ها می توانند در تمامی مدارهای زمین قرار بگیرند . اما عمده ترین فعالیت آنها در مدار پایین زمین است تا بتوانند  تمام نقاط زمین را تحت پوشش خود قرار دهند.

از این ماهواره ها همچنین میتوان بعنوان پایگاه های نظامی فضایی استفاده نمود و حتی کلاهک های هسته را در آنها مستقر نمود.

ماهواره های نظامی را می توان به چهار شکل کلی تقسیم بندی کرد.

 

  1. ماهواره های عکسبردای اپتیکال

این ماهواره ها مجهز به دوربینهای عکسبرداری با لنزهای بسیار پرقدرت هستند و میتوانند تصاویر دیجیتالی دقیقی از اجسام روی زمین تهیه کنند. تصاویر تهیه شده توسط این ماهواره ها اپتیکال بوده و تنها از مناطقی تهیه میشود که در پوشش نور خورشید قرار داشته باشند . این ماهواره میتوانند تصاویر سه بعدی از اجسام روی زمین تهیه نموده و قادرند ارتفاع اجسام را نیز تخمین زده و اطلاعات وسیعی از این طریق جمع آوری کنند.سالیان مدیدی ماهواره های عکسبرداری بصورت فوق سری محسوب می شدند، اما امروزه این ماهواره ها خدمات خود را بفروش می رسانند و هر کس می تواند از آنها بهرمند گردد.

با این وجود ماهواره های عکسبرداری جاسوسی توانایی خود را افزایش داده و اکنون  قادرند اجسام کوچکی به اندازه یک پرتغال را مشاهده کنند. و قادر هستند از آنها فیلمبرداری کرده و بطور مستقیم به زمین مخابره کنند.از این ماهواره ها در فعالیتهای نظامی بسیار استفاده می گردد. و در حملات نظامی از این ماهواره ها برای هدایت موشکها نیز استفاده میگردد.

 

  1. ماهواره های عکسبرداری راداری

ماهواره های فوق دارای تکنولوژی پیشرفته تری بوده و از طریق امواج رادیویی و مادون قرمز اقدام به مشاده و تصویر برداری از مناطق مختلف زمین مکنند. با این تکنیک حتی میتوانند در خلا شب و یا از میان لایه های ابری اقدام به جمع آوری اطلاعات کنند. اینگونه ماهواره ها با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای بسیار کم و در یافت انعکاس این امواج اقدام به شناسایی،  جهت یابی ، تعیین سرعت ، مشخص نمودن جنس اجسام و... می کنند. ماهواره جاسوسی LACROSSE    از این نوع می باشد که در ادامه شرح آن خواهدآمد.

 

 3-  ماهواره های جمع آوری الکترونیک (Sigint )[1][1]

این ماهواره ها از سیستم های بسیار پیشرفته الکترونیکی بمنظور جمع آوری سیگنالهای رادیوی و استراق سمع آنها برخوردار هستند. این ماهواره ها هنگامی که در فراز منطقه ای قرار بگیرند اقدام به شناسایی و جمع آوری سیگنالهای رادیویی آن منطق میکنند. همچنین این ماهواره دارای دیکشنریهای کامپیوتری قدرتمندی هستند که به نسبت به علائم ، واژه ها ، کلمات خاصی حساس شده اند تا از میان اطلاعات پراکنده رایویی اطلاعات مورد نظر خود را شناسایی و جمع آوری کنند.

 

4- ماهواره های ارتباط نظامی

مآموریت این ماهواره فراهم ساختن فضای ارتباطی امن جهت ارتباطات نظامی در سراسر جهان می باشد . ارتباطات رادیویی این ماهواره بصورت دیجیتالی و در طیف گسترده رادیویی برقرارمی شود و از تکنیک های هوپینگ فرکانس و هوپینگ زمانی از با رمزهای بسیار پیشرفته استفاده میکند . امکان شنود و یا پارازیت این ارتباطات بهیچوجه امکان پذیر نبوده و ارتباطات امنی را برای نظامیان مهیا می کند.

ماهواره های جاسوسی از سال 1960 توسط ایالات متحده امریکا و اتحادیه جماهیر شوروی مورد استفاده قرار می گرفته اند. اولین سری ماهواره های جاسوسی امریکا ماهواره (Discover ) نامیده می شد. از آنجا که این ماهواره ها عمدتا در مدار قطبی زمین قرار می گیرند ، می توانند از تمام نقاط زمین اقدام به عکسبردار و جمع آوری اطلاعات نمایند.

سری بعدی ماهواره های جاسوسی امریکا با نام رمزی (KEYHOL ) یا KH  مورد استفاده قرار میگرفتند. این ماهواره  در مدار پایین زمین حدود 128 کیلومتری اقدام به عکسبرداری و جمع آوری اطلاعات می نمود.

ماهواره KH-9  سری دیگری از ماهواره های جاسوسی امریکا بود که دارای وزنی حدود 30000 پوند و با نام ستعار BIG BIRD شناخته می شد. این نام را بخاطر حجم بزرگی که این ماهواره داشت انتخاب کرده بودند.این ماهواره قادر به جمع آوری اطلاعات از میان لایه های قطور ابر و یا در تاریکی شب هستند.

ماهواره جاسوسی KH-11  با نام مستعار Kennan   در سال 1976 مآموریت خود را آغاز نمود . این ماهواره در مدار همزمان خورشیدی قرار گرفت .از دید هر ماهواره در مدار سنکرون زمین خورشیدی ،  خورشید همواره دارای زاویه ثابتی نسبت به اجسام روی زمین است . انتخاب این مدار به این منظور بوده که بتوان از طریق  تغییر سایه اجسام به  ارتفاع آنها پی برد.

این ماهواره همچنین ازدستگاهی با تکنولوژی جدیدی برای تهیه عکسهای با کیفیت استفاده میکرد بنا (CCD ).

 

Charge Coupled Devices

تکنولوژی CCD  در سال 1969 توسط Bell Labs  امریکایی اختراع گردید. این دستگاه سبک دارای سنسورهای بی نهایت حساس برای عکسبرداری از اجسام است . حساسیت این وسیله 15 برابر بیشتر از فیلم های عکاسی بوده و سطح CCD  از سلولهای مشبک مستطیل شکلی که دارای حساسیت نوری  میکروسکوپی است تشکیل شده اند. هنگامیکه تصویر یک جسم بر روی این صفحه قرار بگیرد سلولهای آن متناسب با میزان نور تولید جریان الکتریکی می نماید.

بوسیله این شبکه حساس تقریبا تمامی سلولهای نوری بشمارش در می آیند. بوسیله این تکنولوژی که بر روی لنزهای پرقدرت دوربینهای ماهواره های جاسوسی قرار میگیرند ، تصاویر بسیا ر واضح و با رزولیشن بالا می توان تهیه کرد.

 

ماهواره جاسوسی LACROSSE

این ماهواره در دسامبر 1988 توسط آژانس فضای امریکا NASA  طراحی و ساخته شد. مبلغی بالغ بر 500 میلیون دلار هزینه ساخت این ماهواره گردید. ویژگی ماهواره LACROSSE همانند دیگر ماهواره های جاسوسی در میزان حساست عکسبرداری آن می باشد.

این ماهواره طیفی از انرژی مایکرویو را بر طرف زمین گسیل داشته و سیگناهای ضعیف منعکس شده از سطح زمین را دریافت میکند. بر این اساس ماهواه قادر خواهد بود اجسام روی زمین را حتی در هنگام شب و یا از میان توده های ابری مشاهده کند.

این ماهواره برای تولید انرژی لازم خود از پنلهای خورشیدی بسیار بزرگی استفاده میکند که نسبت به سایر ماهواره ها بسیار قابل ملاحظه می باشد . همچنین این ماهواره از آنتنها ی مستطیل شکل بزرگی با ابعاد 16متر طول و 4 متر عرض برخوردار می باشد. این سطح مستطیل شکل خود از آنتنهای افقی وعمودی کوچکی تشکیل شده است که در دریافت سیگنالهای ضعیف زمینی بسیار مفید می باشند.

ماهواره LACROSSE همچنین از تکنولوژی ([2][2](SAR  برخوردار می باشد. این سیستم راداری ماهواره را قادر می سازد  تا از میان تاریکی ، توده های آبری و یا مه بتوان تصاویری تهیه کند . این تکنولوژی در ماهواره  Radarsat  نیز بکار گرفته شده است. با این وسیله میتوان اجسام با طول یک متر را مشاهده کرد که این میزان برای مشاهده ادوات نظامی ضروری است .

علارغم سایر روشهای عکسبرداری که تصاویر بصورت پیوسته و یکجا ثبت می گردند ، در این روش تصویر یصورت اجزاء کوچک لحظه ای تشکیل می گردد.

 

 

 

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 23:43 | آرشیو نظرات

ماهواره ای و الکترونیکی

 (1/2) > >>

hoaliba128110:
دز این بخش با ادوات نظامی و شبه نظامی الکترونیکی و ماهواره ای آشنا می شوید

hoaliba128110:
GPS یا (Golobal Positining System) یک سیستم ماهواره‌ای است که توسط وزارت دفاع امریکا ساخته شده است
 

 gps اطلاعات دقیقی از محل، و زمان را در سراسر دنیا در اختیار کاربرها قرار می‌دهد. سیستم GPS سیگنال‌هایی را ارسال می‌نماید که توسط گیرنده‌های GPS دریافت می‌شود و موقعیت مکانی،‌ سرعت و زمان را در هر جای کره زمین در هر موقع از روز یا شب و در هر شرایط آب و هوایی محاسبه می‌نماید. سیستم مکان‌یاب جهانی یا GPS یک منبع ملی و مورد استفاده بین‌المللی برای یافتن موقعیت محل،‌ مسیریابی و زمان سنجی می‌باشد. و از سه قسمت تشکیل یافته است.

فضا، کاربر، کنترل( Space , User , Control )

سیستم GPS شامل 3 بخش،‌ فضا، کنترل و کاربری می‌باشد. بخش فضایی شامل آرایش ماهواره‌ها در فضا با (Constellation) می‌باشد. اولین سری این ماهواره‌ها در سال 1978 در مدار قرار داده شد. و در سال 1986 توسعه و تکمیل آرایش ماهواره‌ای سیستم GPS به علت جلوگیری از خطرات ناشی از عدم مسیریابی انجام پذیرفت. در فوریه 1989 آرایش ماهواره‌ای سیستم GPS با 24 یا تعداد بیشتری ماهواره در مدار کامل و فعال گردید. سیستم کنترل توسط ارتش آمریکا انجام می‌گیرد که ردیابی و نگهداری آنها را در مدار کنترل می‌نماید.

بخش کاربرها، شامل کاربرهای نظامی و شخصی هر دو می‌باشد. کاربرهای نظامی از سیستم GPS به عنوان، مسیریابی،‌ شناسایی، و سیستم هدایت موشکی استفاده می‌نمایند و کاربرهای شخصی هم می‌توانند همانند نظامی‌ها و براساس نیاز از این سیستم استفاده کنند.

بخش فضایی( Space Segment )

ماهواره‌های GPS در حدود 900 kg وزن و 5 متر با نیل‌های خورشیدی طول دارند. عمر مفید این ماهواره‌ها برای5/7 سال طراحی شده است اما اغلب مدت زمان بیشتری در مدار مورد استفاده قرار می‌گیرند. پنل‌های خورشیدی نیروی اولیه را تهیه می‌نمایند و نیروی (تغذیه) ثانویه توسط باطری‌های Nicod تأمین می‌شود. در هر ماهواره چهار ساعت (Clock) اتمی فوق‌العاده دقیق نصب گردیده است. در سپتامبر 2001 تعداد ماهواره‌های مورد استفاده در مدار 27 عدد بوده است.

مدارات ماهواره‌ها( Satellite orbits )

شامل 6 مدار با فاصله 60 درجه و در هر مدار 4 ماهواره وجود دارد و این امکان را فراهم می‌سازد که با وجود اشکال و خرابی 2 ماهواره در هر مدار سیستم کار نرمال خود را انجام دهد. هر سطح مداری شیبی برابر با 55 درجه با سطح مدار استوایی دارد. ارتفاع زیاد مدار (km 20000) باعث ثابت ماندن ماهواره‌ها در مدارشان می‌شود. همچنین ارتفاع زیاد ماهواره باعث پوشش منطقه وسیعی در روی زمین می‌شود.

ماهواره‌های GPS هر نقطه در روی زمین را 2 بار در روز پوشش می‌دهند (از هر نقطه در روی زمین دوبار در روز می‌گذرند).

سیگنال‌های ماهواره( Satellite Signals )

هر ماهواره یک سیگنال مسیریابی که شامل عناصر مداری، وضعیت ساعت (Clock)‌، زمان سیستم و وضعیت پیام‌ها می‌باشد را ارسال می‌نماید. به علاوه یک تقویم نجومی (almanac) تهیه می‌شود که اطلاعات (تقریبی) را برای هر ماهواره فعال ارسال نماید. سیگنال‌های رادیویی با سرعت نور منتشر می‌شوند. سیصد هزار کیلومتر در ثانیه، مدت زمان 06/0 ثانیه طول می‌کشد که سیگنال ارسالی از ماهواره GPS به زمین برسد. این سیگنال‌ها با قدرت کم (حدود 300 تا 350 وات در طیف مایکروویو) ارسال می‌گردند.

کد C/A (Coarse A qwsition Cood) برای استفاده کاربرهای شخصی در دسترس می‌باشد و به عنوان (SPS) (Standard Positining Service) مسیریابی استاندارد. PPS یا Precise Positioning Service سرویس مکان یابی دقیق که منحصراً در دسترس کاربرهای نظامی و کاربرهای مجاز می‌باشد. سیگنال‌های ماهواره به خط مستقیم جهت رسیدن و استفاده گیرنده‌های GPS نیازدارند. درخت، ساختمان،‌ کوه و حتی دست و یا بدن می‌تواند سیگنال‌های ماهواره‌ها را بلوکه نماید.

تقویم نجومی یا Almanac شامل اطلاعاتی راجع به مدارات 24 ماهواره می‌باشد. یک گیرنده GPS از تقویم نجومی که در پیام‌های دیتای ماهواره وجود دارد برای موقعیت هر ماهواره‌ای که ردیابی می‌کند استفاده می‌نماید. نرم افزار mission planning برای تهیه گراف و موقعیت ماهواره‌های قابل رؤیت و بهترین زمان بررسی در منطقه مخصوص،‌ از تقویم نجومی استفاده می‌نماید. تقویم نجومی برای مدت 30 روز معتبر می‌باشد،‌ اما هر بار که گیرنده GPS روشن می‌شود بطور اتوماتیک تقویم نجومی را دریافت می‌کند (در مدت زمان 15 دقیقه). استفاده از تقویم نجومی به روز یا up-to-date برای استفاده از ماهواره‌هایی که در دید گیرنده‌های GPS قرار می‌گیرند بسیار مهم می‌باشد.

بخش کنترل Control Segment
بخش کنترل شامل پنج ایستگاه مونیتور در اقصا نقاط جهان شامل هاوایی، کواجالین،‌ جزیره اسنشن، دیوگوگارسیا و کلورادو می‌باشد. ایستگاه (MCS) یا مرکز کنترل در کلورادو قرار دارد. ایستگاه‌های مونیتور، ماهوار‌های در معرض دید را ردیابی می‌نماید و اطلاعات فاصله را جمع‌آوری و این اطلاعات را در ایستگاه MCS تجزیه و تحلیل و سپس مدارات ماهواره‌ها را مشخص می‌نماید و پیام‌های هر ماهواره مکان‌یاب را به روز می‌نماید. اطلاعات به روز شده از طریق آنتن‌های زمینی به ماهواره‌ها ارسال می‌گردد. ماهواره‌های GPS 1- پیام‌های اطلاعاتی ماهواره (موقعیت و زمان) 2- تقویم نجومی 3- اصلاح مداری را که از ایستگاه MCS دریافت می‌نمایند، ارسال می‌کنند و گیرنده‌های GPS از تمامی این اطلاعات جهت محاسبه موقعیت استفاده می‌نمایید.

مجله ی : پیشرفت

hoaliba128110:

hoaliba128110:
آشنایی با ماهواره ها
 


     علم با سرعت فوق العاده زیادی روبه پیشرفت است، این پیشرفت و تکامل در علوم نظامی تأثیر بسزایی گذاشته که از آن جمله می توان به جاسوسی نوین اشاره کرد، این جاسوسی با استفاده از وسایل و دستگاه های گونانی نظیر ماهواره ها، سیستم های استراق سمع، چشم های الکترونیکی و... صورت می گیرد. به جاسوسی با استفاده از دستگاه ها و وسایل فوق جاسوسی فنی و الکترونیکی گویند. سازمان های جاسوسی کشورهای ابرقدرت از این دستگاه ها به تنهایی و گاهی به عنوان مکمل جاسوسان در امر به دست آوردن اطلاعات استفاده می کنند، ماهواره ها جز مهم ترین این دستگاه ها به شمار می آیند. امروزه ماهواره های پیشرفته گوناگون هر فعالیتی در زمین، آسمان و دریا را مشاهده و ثبت می کنند، کار با این دستگاه ها مستلزم گذرانیدن دوره های عالی بوده که در این مقاله اشاره مختصری به انواع ماهواره ها و کاربرد آن ها شده است.

ماهواره های علمی نظامی (Military Scientific Satellite)

ماهواره های هواشناسی نظامی (Military Weather Satellite)

ماهواره های مخابراتی نظامی (Military Communications Satellite)

ماهواره های ناوبری نظامی (Military Navigation Satellite)

ماهواره های جاسوسی نظارت دریایی (Ocean Surveillance Satellite)

ماهواره های هشداردهنده (Erly Warning Satellite)

ماهواره های استراق سمع (Electromagnetic Reconnaissance Satellite)

ماهواره های عکاسی (Phto Reconaissonce Satellite)
 

ماهواره های علمی نظامی
(Military Scientific Satellite)
     تاکنون ماهواره های بسیاری در مدارهای مختلف زمین فرستاده شده است، بسیاری از این ماهواره ها در مدارهای مختلف که قرار می گیرند دچار مشکلاتی شده که بیشتر به سبب وضعیت خاص محیط رخ می دهد، عمده این مشکلات ذرات بارداری است که از خورشید ساطع می شوند. دانشمندان برای تحقیق ماهواره های علمی را ساخته و آن ها را در مدارهای مختلف زمین قرار می دهند، این ماهواره ها مجهز به سنجشگرهای الکترون، پروتون و ذرات آلفا بوده و مشاهدات علمی خود را به زمین مخابره می کنند.
 

ماهواره های هواشناسی نظامی
(Military Weather Satellite)
    پیش بینی وضع هوا در امور مختلفی مانند عملیات نظامی، پرواز هواپیماها و... امری حیاتی می باشد. به همین منظور ماهواره هایی طراحی شده اند که وظیفه اصلی آن ها ارسال منظم وضعیت جوی دنیا به مراکز تحقیقاتی و هواشناسی است. اولین ماهواره نیز (Block 4) بود که در تاریخ 16 سپتامبر 1966 توسط آمریکا به فضا فرستاده شد.
 

ماهواره های مخابراتی نظامی
(Military Communications Satellite)
     ارتباطات و مخابره پیام جایگاه ویژه ای در تکنولوژی دارد، نیروهای نظامی لازم است هر لحظه با رده های خود ارتباط برقرار کنند. با در اختیار داشتن ماهواره های مخابراتی امکان ارسال و دریافت هزاران پیام به صورت رمز شده پدید می آید. این ماهواره ها می توانند ارتباط آنی و محرمانه بین واحدهای نظامی و... در هر نقطه جهان را با رده های خود برای مثال با وزارت دفاع ایجاد کنند. اولین ماهواره مخابراتی توسط آمریکا در تاریخ 16 سپتامبر 1965 به نام (DSCS1) به فضا پرتاب شد.
 

ماهواره های ناوبری نظامی
(Military Navigation Satellite)
    جهت یابی و پیدا نمودن موقعیت لازمه هر واحد نظامی بوده که فرماندهان باید آن را فرا گرفته باشند، امروزه با کمک سیستم مکان یابی جهانی "GPS" (Global Positioning System) هر کس قادر است به راحتی موقعیت خود را در هر کجای کره زمین تشخیص دهد. سیستم مکان یابی جهانی به کمک ماهواره های ناوبری فعال است. تلاش برای نصب این سیستم از دهه 60 آغاز شد، اکنون دستگاه های مکان یابی جهانی در سایزهای مختلف (حتی سایز جیبی) در اختیار نیروهای نظامی و غیر نظامی قرار گرفته، تانک ها، هواپیماها، کشتی ها، زیردریایی ها و... قادرند به کمک این دستگاه به راحتی موقعیت خود را در هر نقطه جهان پیدا کنند، شرایط بد جوی در عملکرد این سیستم اختلال ایجاد نمی کند. همچنین با کمک این دستگاه فرماندهان نظامی موقعیت دشمن را در جبهه نبرد پیدا کرده و تدابیر لازم و مناسب را برای حمله و دفاع را در نظر بگیرند. هدایت موشک های کروز نیز از جمله وظایف این ماهواره ها است.
این ماهواره ها وظایف عمده زیر را بر عهده دارند:
1-      جهت یابی دقیق یگان های زمینی، هوایی و دریایی
2-      هدایت موشک
3-      پیدا کردن موقعیت دشمن (نیروها، هواپیماها و موشک ها و...)
4-      کنترل رفت و آمد زمینی، هوایی و دریایی
5-      هدایت تیم های جستجو و امداد و نجات
6-      مطلع شدن از انفجارهای هسته ای
7-      کمک به ماهواره های مخابراتی
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد GPS  به صفحه ی زیر مراجعه کنید:

برای نمایش لینک ها باید عضو باشید. برای ثبت نام عضویت را انتخاب کنیدانجمن گفت و گوی بسیجیان

 

ماهواره های جاسوسی نظارت دریایی
(Ocean Surveillance Satellite)
     این ماهواره ها نظارت در اقیانوس ها و دریاها را به عهده دارند، فعالیت گسترده این ماهواره ها از دهه 70 آغاز شد. 14 دسامبر 1971 اولین گروه ماهواره های نظارت دریایی آمریکا که در مرکز تحقیقات نیروی دریایی ساخته شده بود به فضا پرتاب شدند. این ماهواره ها قادرند فعالیت کلیه شناورهای دریایی و زیردریایی را کشف و به مراکز خود گزارش کنند، لازم به ذکر است ماهواره اتمی روسی کاسموس 954 که در ژانویه 1987 در شمال کانادا سقوط کرد و ماجرای جنجال داشت، از این نوع ماهواره ها بود.
 

ماهواره های هشداردهنده
(Erly Warning Satellite)
     این نوع ماهواره ها مجهز به سنجشگرهای مختلف و حساسی است، سنجشگرهای فوق با کشف اشعه مادون قرمز ناشی از حرارت ساطع شده از موتور موشک های دوربرد می تواند شلیک این نوع موشک ها را کشف و به مرکز خود مخابره کند، اولین سری از این ماهواره ها به نام میداس مخفف تیم هشدار دهنده دفاع موشکی (Missile Defense Alarm System) در تاریخ 26 فوریه 1960 توسط نیروی هوایی آمریکا به فضا پرتاب شد. ماهواره های هشدار دهنده قادرند فعل و انفعالات اتمی را در سراسر کره زمین و به فاصله ده ها میلیون مایل در فضا تشخیص دهند.
 

ماهواره های استراق سمع
(Electromagnetic Reconnaissance Satellite)
         این ماهواره هادر اختیار سازمان های جاسوسی قرار دارند و اطلاعات مربوط به آن ها سری است. اصول کار ماهواره های فوق به این شکل است ک در سیستم های مخابراتی سازمان های نظامی و غیر نظامی رخنه کردهه و پیام های آن ها را ضبط و به مراکز زمینی خود ارسال می کنند. برخی از این ماهواره ها امکان ارتباط بین جاسوسان و سازمان های اطلاعات را برقرار می کنند، بدین طریق که جاسوسان از طریق ساعت مچی، خودکار و... که در واقع گیرنده و فرستنده می باشد با ادارات خود در سراسر دنیا تماس بگیرند.

 

ماهواره های عکاسی
(Phto Reconaissonce Satellite)
ماهواره های فوق را می توان به جرات مشهورترین ماهواره های جاسوسی نامید. این ماهواره ها قادرند از هر نقطه مطلوب در جهان عکس بگیرند، اولین سری از ماهواره های عکاسی به نام (Samos) مخفف (Satellite And Missile Observation System) در دهه 60 کار خود را آغاز کردند، ماهواره های عکاس قادرند عکس سیاه سفید، رنگی و مادون قرمز بردارند و عکسبرداری در شب و روز تأثیر زیادی بر کار آنها ندارد. قدرت وضوح تصاویر در برخی موارد به حدی است که می توان درجه روی لباس یک فرد نظامی را دید یا نوع سلاح او را تشخیص داد، عکس های فوق توسط کپسول مخصوص یا به صورت پیام به زمین فرستاده می شود.

ماهنامه جنگ افزار

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 23:34 | آرشیو نظرات

ماهواره های هواشناسی

با وجود ماهواره های هواشناسی و ماهواره مخابراتی ما قادر خواهیم بود تا از اوضاع جوی هر نقطه از کره زمین را که خواسته باشیم مطلع گردیم . به این منظور کانالهای تلویزیونی و سایتهای اینترنتی برای اطلاع شرایط جوی راه اندازی شده اند تا هرکس بتواند شرایط محیط خود را براحتی بررسی کند.

مهندسین هواشناسی از اطلاعات ماهواه بخوبی استفاده کرده و به آنها اطمینان دارند.ماهواره های هواشناسی نه فقط به منظور پیش بینی اوضاع جوی بلکه با اهداف دیگری که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد به مآموریت خود ادامه می دهند.

  • ماهواره های هواشناسی با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای مختلف به طرف زمین و دریافت انعکاس این امواج اقدام به تجزیه و تحلیل و استخراخ اطلاعات ارزشمندی مانند میزان دمای سطح زمین ، میزان انرژی رها شده ، چگونگی لایه های جوی و .... می پردازند.
  • ماهواره های هواشناسی به کمک ماهیگیران حرفه ای آمده و آنها را از اوضاع جوی و دمای دریا ها مطلع می سازند.
  • ماهواره های هواشناسایی توانایی کسب اطلاعات مربوط به میزان بارش برف در خلال فصل زمستان ، حرکت کوه های یخی در مناطق قطبی را داشته و حتی می توانند عمق اقیانوسها را تعیین کنند.
  • ماهواره ها ی هواشناسی علاوه بر توانایی تهیه عکسهای با کیفیت بسیار بالا بصورت اپتیک قادرند بوسیله دوربینهای مادون قرمز خود تصاویر ارزشمندی در شب و هوای ابری تهیه کنند. همچنین بوسیله دوربینهای مادون قرمز میتوانند بر روند تغییرات در جنگلها نظاره داشته باشند.
  • ماهواره های هواشناسی نیز دارای حسگرهای حساس به بخار آب بوده و میتواند میزان چگالی بخار آب در لایه های جوی را بسنجد.
  • ماهواره های هواشناسی قادرند اطلاعات مربوط به فعالیت آتشفشانها ،  سرعت و حجم ابرها ، سرعت و جهت طوفانها ، زلزله های دریایی (سانومی) را شناسایی کره و در اختیار ما گذارد.
  • ماهواره های هواشناسی با استفاده از وسایل جانبی مانند فرستنده های شناور در اقیانوسها اوضاع و شرایط محیطی را جمع آوری کرده ، پس از آنالیز آنها را در اختیار ایستگاهها ی مرکزی زمینی قرار می دهد.

ماهواره های هواشناسی در دو نوع مختلف ساخته و مورد استفاده قرار میگیرند. نوع اول ماهواره های هواشناسی ماهواره های مدار همزمان زمین هستند.این ماهوارهها بدلیل ویژگی مداری خود همواره برروی مناطق تحت پوشش خود ثابت هستند. به همین دلیل از آنها برای جمع آوری اطلاعات جوی و محیطی مربوط به مناطق معین استفاده می شود . این ماهواره ها در ارتفاع ۳۵۵۰۰ کیلومتری قرار دارند. از این ماهواره ها برای مشاهده حرکت ابرها ، سرعت و جهت طوفانها، تغییرات اوضاع دریاها و اقیانوسها، حتی زلزله های دریایی (سانومی) استفاده می شود.

نوع دیگر ماهواره های هواشناسی ماهواره های مدار قطبی هستند . این ماهواره درمدار پایین تری نسبت به ماهواره های مدار همزمان قرار دارند . از اینرو این ماهواره ها قادرند جزئیات بیشتری از تغییرات جوی در اختیار ما قرار دهند . عکسهایی که این ماهواره ها تهیه میکنند بسیار باکیفیت تر و دقیقتر از ماهواره های مدار همزمانی است. این ماهواره ها هر ۹۰ دقیقه یکبار در مدار خود به دور زمین می چرخند و خلال یکدور گردش بدور زمین نوار باریکی از سطح زمین را تحت پوشش خود قرار می دهند. با کنار هم قرار دادن این نوارها تمامی سطح زمین پوشش پیدا میکند . این ماهواره ها مناطق قطبی را در هر دور تناوب خود پوشش میدهند. نهایتآن این ماهواره ها جزئیات بسیار دقیقی از محیط زندگانی ما در اختیارمان میگذارد.

ماهواره هواشناسی  Meteosat 

این ماهواره از نوع مدار همزمانی بوده و توسط آژانس فضایی اروپا (ESA ) طراحی و ساخته شده است .این ماهواره مآموریت خود را از سال ۱۹۸۸ در مدار زمین آغاز کرده است. این ماهواره علاوه بر توانایی در تهیه تصاویر هواشناسی بصورت اپتیک و با کیفیت مطلوب می توانند توسط دوربینهای مادون قرمز خود تصاویر جالب توجه ای در تاریکی شب و یا از میان توده های تهیه کند. همچنین این ماهواره اطلاعات جمع آوری شده را بصورت رمز به ایستگاه مرکزی خود در آلمان ارسال میکند و از آنجا به هر جا که لازم باشد ارسال میگردد.

ماهواره Neteosat  یک ماهواره استوانه ای شکل است که قطر آن ۲۱۰ سانتیمتر و ارتفاع آن ۴۳۰ سانتیمتر می باشد. این ماهواره دارای تلسکوپ پرقدرت رادیومتری بوده که در قسمت میانی ماهواره قرار دارد. بدنه استوانه ای شکل آن از سلولهای خورشیدی ساخته شده است که برای تهیه انرژی لازم ماهواره بکار گرفته می شود.فضای بین بدنه استوانه ای شکل و لوله میانی آن بوسیله لوازم جانبی و باطریهای قابل شارژ تجهیز شده اند. علاو براین ماهواره فوق وسایل جمع آور مختلفی را به همراه خود حمل می کند تا وسعت جمع آوری آن افزایش یابد.

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:4 | آرشیو نظرات

شکست پرتاب ماهواره های Glonass.

مدت زمان زیادی از پرتاب ناموفق سه ماهواره Glonass از پایگاه بایکونور نمی گذرد. رسانه های بین المللی به صورتهای متفاوت با آن روبرو شدند. برخی این حادثه را دیدگاه منفی دیده و آن را به عنوان پایان این پروژه تلقی کردند. البته روسها رویکرد دیگری دارند و آژانس فضایی روسیه اعلام کرده است که 20 ماهواره فعال این سیستم با سلامت کامل به کار خود ادامه می دهند. روسیه اعلام کرده است که در اوایل سال 2011 م ماهواره های جایگزین را به فضا خواهد فرستاد. برنامه بلند مدت اعلام شده روسها مشخص می کند که در اوایل سال 2013 م نسل جدید ماهواره های GLONASS K2 به فضا پرتاب خواهند شد.

پرتاب ناموفق این سه ماهواره تنها یک شکست موقت خواهد بود و محیطهای کاری استفاده از سیستمهای GNSS  (GPS+GLONASS+ . . .) به جای GPS را قبول نموده است. روسها در میان مدت کاربردهای  Glonass  را توسعه می دهند. کاربردهایی نظیر حمل و نقل، کاربردهای اجتماعی، تهیه زیرساختها و ... . بدون شک مهمترین حسن GLONASS افزایش دقت سیستمهای تعیین موقعیت ماهواره ای است. به این ترتیب کاربرد این سیستمها در نقشه برداری و کاربردهای موبایل مخصوصا در مناطق شهری افزایش می یابد.

آنچه قطعی  است ، تکمیل شدن سیستم Glonass و افزایش کاربردهای آن در دنیای ژئوماتیک است. واقعیتی که خود را برای آن باید آماده کنیم.

   

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 15:59 | یک نظر

ماهواره های اکتشافی

ماهواره های اکتشافی در اصل بعنوان عمومی ماهواره محسوب نمی گردد و بهتر است به آنه فضا پیما بگویم  بنا بر تعریف ماهواره جسمی است که بدور جسم دیگر در مدار خاصی بگردش درآید. اما فضا پیما ها در اعماق فضا از جمله منظومه شمسی سفر میکنند.

این فضاپیما ها در طی سفر خود تصاویر با جزئیات مطلوب و دیگر اطلاعات موجود را به زمین ارسال میکند. فضاپیما ها مسئولیت پاسخگویی به سئوالات منجمان و متخصصان فضایی را برعهده دارند. بطور مثل طوقه های ابرمانند اطراف سیاره مشتری توسط یک فضا پیما ی اکتشافی کشف گردید.

فضا پیماهای اکتشافی بدلیل نوع ماموریتشان می بایستی بسیار مقاوم و مستحکم ساخته شوند تا در دوران مآموریتشان دچار مشکل نشوند. این ماهواره ها اگر چه ممکن است دارای ظاهری مشابه با سایر ماهواره ها باشند ، لیکن با ماهواره های نجوم کاملا متفاوت می باشند . این فضاپیما ها قادرند در کهکشان بی نهایت انجام وظیفه نموده و اطلاعات اکتشافی را به زمین ارسال کنند. فضا پیمای گالیله از نوع ماهواره های است.

فضا پیمای گلیله

فضا پیمای گالیله در سازمان فضایی ایالات متحده امریکا (NASA  ) طراحی و در 18 اکتبر 1989 مآموریت خود را آغاز کرد. گالیه با اهداف مطالعه سیاره مشتری به مدت 2 سال شروع بکار نمود . ماموریت این فضاپیما مطالعه بر روی اتمسفر سیاره مشتری ، اقمار و میدان معناطیسی آن بود.

نام این فضا پیما برگرفته از گالیله دانشمند ایتالیایی که توانسته بود اغلب اقمار مشتری را در سال 1610 بوسیله اولین تلسکوپ نجومی کشف کند، می باشد.

فضا پیمای گالیله بوسیله تجهیزات خود مستقیما اقدام به جمع آوری ویژگیهای این سیاره نمود. این ماهواره اولین ماهواره ای است که باسیاره مشتری بصورت رویارو ملاقات نموده است. دانشمندان شش ملیت در این مآموریت مشارکت دارند. هدف بعدی گالیله پس از رسیدن به مشتری نفوز به لایه های ابر مانند این سیاره و تهیه تصاویر و ارسال آن به زمین بود.

گالیله اطلاعات جوی سیاره مشتری را که در 130 تا 160 کیلومتر زیر پوشش  لایه های ابری است به زمین مخابره می کند . این فضا پیما آنقدر به مشتری نزدیک گردید که سخره های این سیاره را مشاهده کند . این سخره ها در حدود 60000 کیلومتر در زیر لایه های ابری قرار دارند. این ماهواره پاسخگوی سئوالات دانشمندان از قبیل نوع و قطر لایه های ابری قدرت و جهت بادهای مشتری و سایر سئوالات بوده است. www.pcpars.com 

+ نوشته شده توسط ایمان علیان imalian_1368@yahoo.com در و ساعت 11:7 | آرشیو نظرات

ماهواره های مخابراتی

امروزه بعید بنظر میرسد انسان روزی را  حداقل بدون استفاده از یک ماهواره سپری کند. آیا میدانید شما در چه مواقع از ماهواره ها ی مخابراتی استفاده میکنید؟

آیا تا کنون از تلفن برای برقراری ارتباط با مسافتها دور استفاده کرده اید؟ آیا از تلویزیون - دستگاه فکس - پیجر - تلفن ماهواره ای و حتی رادیو استفاده کرده اید؟ در اینصورت شما حتما بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از ماهواره های مخابراتی استفاده کرده اید.  

ماهواره های مخابراتی امکان ارسال اطلاعات رادیو - تلویزیون - تلفن و... را به مسافتهای دور دست در  نقاط مختلف جهان را برای ما فراهم می سازد. بطوریکه قبل از بهره برداری از این تکنولوژی ارسال اطلاعات به مسافت های دور غیر ممکن و یا بسیار مشکل بود. با توجه به خاصیت امواج که بصورت خطی و مستقیم حرکت می کنند ُ امکان چرخش موج همراه با قوس زمین وجود نداشته و فرستنده ها نمی توانند نقاط دور را تحت پوشش قرار دهند. از آنجا که ماهواره ها در مدار زمین قرار می گیرند - امواج می توانند بطور مستقیم به آنها مخابره شده و از آنجا به ماهواره دیگر و یا مستقیما به مقصد خود در مسافتهای دور ارسال گردند.

ماهواره ها در انتقال اطلاعات می توانند بصورت فعال عمل کنند . به عبارت دیگر ماهواره ها دارای تجهیزات الکترونیکی به نام transpondrs  هستند که بمنظور دریافت - تقویت - و پخش مجدد امواج به طرف زمین از آنها استفاده می شود.

ماهواره های مخابراتی معمولا در مدار همزمان زمین قرار داشته و ارتفاع آنها در این مدار ۳۵۸۰۰ کیلومتر می باشد . در این مدار ماهواره ها با سرعتی متناسب با زمین حرکت کرده و همواره نسبت به ما ثابت هستند.

محدوده ای که ماهواره می تواند تحت پوشش خود قرار دهد footprint می نامند.بطور مثال یک ماهواره می تواند منطقه وسیعی از اروپا و یا آسیا را تحت پوشش خود قرار دهد.

ماهواره های مخابراتی همچنین در مدار بیضی زمین قرار میگیرند .در این مدار تخم مرغی شکل که زمین در یکی از کانونهای آن قرار میگیرد سرعت ماهواره متناسب با موقعیتش متغیر می باشد. در این مدار هرقدر ماهواره به زمین نزدیکتر شود سرعت آن بدلیل افزایش کشش جاذبه زمین افزایش می یابد. و با  دور شدن از زمین سرعت آن کاهش میابد.

ماهواره مخابراتی ANIK E

ANIK اولین ماهواره

/ 0 نظر / 262 بازدید